Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lekarze alarmują: Polacy nie umieją zażywać leków

0
Podziel się

Co trzeci pacjent przyjmuje leki niezgodnie z zaleceniami lekarzy lub nie przyjmuje ich wcale.

Lekarze alarmują: Polacy nie umieją zażywać leków
(jorgeantonio/iStockphoto)
bEieAOGd

Ponad jedna trzecia pacjentów przyjmuje leki niezgodnie z zaleceniami lekarzy lub nie przyjmuje ich wcale. To szkodzi ich zdrowiu i zwiększa koszty leczenia - uważa dr Jarosław Woroń z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak wynika z raportu Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny - 2010, 14 proc. pacjentów częściowo zmienia dawki leków, 11 proc. pomija dawki okresowo, a 4 proc. - często, zaś 6 proc. zażywa leki tylko podczas objawów choroby. Prawie połowa (46 proc.) przestaje brać leki, a 42 proc. modyfikuje ich dawkowanie z powodu poprawy samopoczucia.

_ - Tymczasem - _ jak mówił dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii CM UJ_ - zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie, liczą się nie tyle chwilowe parametry w rodzaju ciśnienia tętniczego, co długoterminowa skuteczność leków wpływająca na czas życia. Wymaga to systematycznego leczenia przez całe życie. Leki mają nie tylko poprawiać samopoczucie, ale i chronić na przykład nerki czy układ sercowo-naczyniowy przed uszkodzeniem. W 3 na 10 przypadków, według badań Pentor Research, chory przewlekle nie przyjmuje nawet zawartości jednego opakowania leku _ - podkreślił dr Woroń.

bEieAOGf

Zdaniem lekarza w skali całego świata koszty zaniechanych terapii szacuje się na 100 miliardów dolarów rocznie, a koszty chorób polekowych oraz zgonów z powodu niepożądanych działań ubocznych leków mogą być równe sumie wydawanej na leki w skali jednego kraju.

Specjaliści wskazywali, że poważnym problemem są działania niepożądane leku, tzw. skutki uboczne. Z przywołanych danych wynika, że są one odpowiedzialne za około 30 proc. przypadków zaprzestania terapii, najczęściej chodzi o kłopoty z przewodem pokarmowym, zmiany skórne i zaburzenia seksualne.

Natomiast 14 proc. pacjentów przerywa terapię z powodu braku dostępu do leku - na przykład braku recepty bądź dlatego, że nie stać ich na wykupienie lekarstwa.

bEieAOGl

Jak zaznaczył dr Woroń, tańsze zamienniki leków, nawet gdy zawierają taką samą dawkę tego leku, mogą powodować komplikacje, bo w ich skład wchodzą inne substancje pomocnicze. _ - Dlatego każdą zmianę leku należy konsultować z lekarzem. Zdarzają się osoby, które kilka razy w ciągu miesiąca kupują coraz to nowe zamienniki leku. Trudno wówczas stwierdzić, co im zaszkodziło _ - przestrzegał dr Woroń.

Leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza, systematycznie, o odpowiedniej porze dnia, we właściwym odstępie od posiłku ponieważ decyduje to o skuteczności terapii - przypominali uczestnicy konferencji.

_ - Palenie tytoniu czy picie alkoholu mogą zmienić działanie lekarstw, podobnie jak niektóre pokarmy. Na przykład brokuły, brukselka czy awokado hamują działanie leków zmniejszających krzepliwość krwi. Wiele osób zdaje już sobie sprawę, że nie należy popijać leków sokami owocowymi, zwłaszcza grejpfrutowym, pomarańczowym czy aroniowym, jednak problemy może powodować także herbata (zawarta w niej tanina wiąże się z wieloma lekami), mleko, preparaty magnezu, błonnik, dieta owocowa, pokarmy bogate w tłuszcze czy zawierające wapń i magnez wody mineralne. Najlepsza do popijania leków jest przegotowana i ostudzona woda z kranu _ - mówił dr Woroń.

bEieAOGG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)