Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lekarze apelują, żeby szczepić się przeciw grypie

0
Podziel się

Choć co roku na grypę chorują w Polsce setki tysięcy osób - w ostatnim
sezonie ponad milion - Polacy wciąż nieufnie podchodzą do szczepień - tylko 5 proc. zabezpiecza się
w ten sposób przed grypą. Lekarze podkreślają jednak, że to najskuteczniejsza forma profilaktyki.

bEgMAjed

Choć co roku na grypę chorują w Polsce setki tysięcy osób - w ostatnim sezonie ponad milion - Polacy wciąż nieufnie podchodzą do szczepień - tylko 5 proc. zabezpiecza się w ten sposób przed grypą. Lekarze podkreślają jednak, że to najskuteczniejsza forma profilaktyki.

We wrześniu rozpoczął się kolejny sezon szczepień przeciw grypie. Szczepienia zalecane są przez międzynarodowe organizacje zdrowotne, m.in. WHO, a także polskie instytucje, takie jak Główny Inspektorat Sanitarny, Państwowy Zakład Higieny oraz ekspertów.

"Grypę określa się jako ostatnią niekontrolowaną plagę ludzkości. Czy możemy z tym walczyć? Tak, wszystko zależy od nas. Najtańszą i najskuteczniejszą formą profilaktyki jest szczepienie" - przekonywała w czwartek na konferencji prasowej prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH.

bEgMAjef

Jak mówiła, co roku na świecie na grypę choruje 5-25 proc. ludności czyli od 330 mln do 1,5 mld osób, z czego od 500 tys. do 1 mln umiera. Podkreślała, że większości przypadków śmiertelnych dałoby się uniknąć dzięki szczepieniom. Dodała, że w Polsce szczepi się ok. 5 proc. pacjentów, podczas gdy na Europie jest to ok. 60-70 proc.

"Tak jak nie lekceważymy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nie przechodzimy na czerwony świetle, tak nie powinniśmy lekceważąco podchodzić do własnego zdrowia" - mówiła prof. Brydak.

"Szczepienie jest bezpieczne, grypa jest niebezpieczna" - podkreślał dr Ernest Kuchar, pediatra z Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich. Zaznaczył, że nie jest możliwe, by szczepionka wywołała chorobę. Jego zdaniem na szczepienie nigdy nie jest za późno, choć im wcześniej się zaszczepimy, tym lepiej. Szczepienia przeciwko grypie zalecane są także kobietom w ciąży.

Przypomniał, że grypa jest bardzo zaraźliwa, dlatego ciężko się przed nią ustrzec, zwłaszcza, że chory zaraża, zanim jeszcze wystąpią pierwsze objawy. Zaznaczył, że bez badań trudno jest ustalić, czy mamy do czynienia z przeziębieniem czy z grypą. "Od przeziębienia grypa różni się tym, że często daje powikłania i że można jej zapobiegać" - dodał.

bEgMAjel

Dr Kuchar podkreślił, że do najczęstszych powikłań po grypie należą zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie płuc i zaostrzenie chorób przewlekłych.

"Po grypie możemy stracić słuch, to najczęstsze neurologiczne powikłanie u dzieci. A śmiertelność przy zapaleniu płuc jest obecnie znacznie większa niż przy zawale serca" - dodał prof. Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Specjaliści podkreślali, że grypa dotyczy nie tylko grup ryzyka, ale może być groźna dla każdego. "Można zaprzestać uprawiania seksu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się HIV. Ale nie można przestać oddychać. Tak więc o ile nie staniesz się pustelnikiem żyjącym gdzieś w odosobnieniu, wirusy oddechowe zawsze będą stanowić zagrożenie" - podkreślała prof. Brydak.

Dr Aneta Nitsch-Osuch, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zwróciła uwagę, że na temat szczepionek przeciwko grypie wciąż pokutuje w społeczeństwie wiele mitów: że powodują choroby, osłabiają układ immunologiczny, zawierają szkodliwe substancje. "Wszystkie te informacje są nieprawdziwe. Szczepionki są całkowicie bezpieczne i nie ma lepszej profilaktyki" - przekonywała.

bEgMAjem

Jak mówił dr Tomasz Sobierajski, z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, w kwestii zdrowia Polacy ufają przede wszystkim lekarzom, ale bardzo często wiedzę na ten temat czerpią z mediów oraz z internetu. "Dlatego też tak ważne jest, by lekarze i media, autorytety dla społeczeństwa, mówili jednym głosem" - podkreślił.

Uczestnicy debaty na temat grypy, która poprzedziła czwartkową konferencję, wystosowali apel do lekarzy, dziennikarzy oraz do pacjentów, by się szczepić. Podkreślają, ze koszt szczepionki jest wielokrotnie niższy, niż koszty leczenia choroby i jej powikłań.(PAP)

akw/ bos/

bEgMAjeG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)