Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Leśnicy, ludzie morza i "Niedzieli" modlili się na Jasnej Górze

0
Podziel się

Kilka tysięcy wiernych zgromadziły trzy pielgrzymki środowiskowe, które
w sobotę przybyły do Częstochowy. W jasnogórskim sanktuarium modlili się leśnicy, ludzie morza, a
także pracownicy, czytelnicy i przyjaciele tygodnika katolickiego "Niedziela".

bEhGojLV

Kilka tysięcy wiernych zgromadziły trzy pielgrzymki środowiskowe, które w sobotę przybyły do Częstochowy. W jasnogórskim sanktuarium modlili się leśnicy, ludzie morza, a także pracownicy, czytelnicy i przyjaciele tygodnika katolickiego "Niedziela".

Najliczniej tego dnia pod jasnogórskimi murami zgromadzili się pracownicy leśnictwa, gospodarki wodnej i parków narodowych, szkół leśnych oraz przedstawiciele ruchów ekologicznych.

Ich pielgrzymce przewodniczył krajowy duszpasterz leśników bp Edward Janiak. W kazaniu wygłoszonym podczas mszy odprawionej przez kardynała seniora archidiecezji wrocławskiej Henryka Gulbinowicza nawiązał do prac nad nowelizacją ustawy o Lasach Państwowych oraz ustawą o finansach publicznych, która miałaby podporządkować Lasy Państwowe pod fundusze gospodarcze.

bEhGojLX

Bp Janiak przytoczył treść apelu leśników do rządu, by "w imię odpowiedzialności za polską przyrodę, zachowanie jej walorów dla przyszłych pokoleń oraz zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego państwa, nie niszczyć sprawdzonego w praktyce modelu finansowania lasów państwowych i to pod presją bieżących potrzeb ograniczenia deficytu budżetowego".

Biskup Janiak podkreślił też w kazaniu, że niemal wszystkie problemy ekologiczne, ale też społeczne, gospodarcze, polityczne czy nawet techniczne sprowadzają się ostatecznie do zagadnienia moralnego odrodzenia i przemiany człowieka - jako warunku ich rozwiązania. "Przyczyn skażenia środowiska należy szukać w skażeniu osobowości moralnej człowieka" - podkreślił bp Janiak.

Pielgrzymom odczytano przesłanie do leśników prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Prezydent wskazał w nim na potrzebę codziennego stosowania w życiu wskazówek dotyczących wzajemnych relacji człowieka i przyrody - wynikających tak z tradycji, jak i oficjalnych dokumentów Kościoła. Podziękował leśnikom za ich dobrą i skuteczną pracę. Przypomniał, że m.in. dzięki środkom unijnym Polska stale zwiększa powierzchnię swych lasów.

Ze swoją pielgrzymką przybyli też w sobotę do Częstochowy ludzie morza - m.in. oficerowie statków, marynarze, mechanicy, pracownicy portów i stoczni oraz przedstawiciele akademii morskich. Europejski koordynator Duszpasterstwa Ludzi Morza o. Edward Pracz, powiedział, że co roku intencja tych pielgrzymów jest ta sama. "Trzeba nam opieki Matki, bo Ludzie Morza potrzebują szczególnej opieki w tym osamotnieniu, w rozłące, w tych specyficznych warunkach" - wskazał.

bEhGojMd

W kazaniu biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Ryszard Kasyna m.in. wezwał pielgrzymów do dostrzegania w każdym człowieku człowieka i Bożego dziecka. "Nasza służba, ta na morzu i gdziekolwiek, choćby najbardziej czasami nieefektowna, często samotna, czasem niewdzięczna, ma wartość w oczach Bożych. Tym większą, im bardziej umiera w niej nasze ja - im bardziej wynika ona z miłości do Boga i do człowieka" - zaznaczył bp Kasyna.

W homilii wygłoszonej podczas mszy będącej częścią corocznego spotkania na Jasnej Górze środowiska tygodnika katolickiego "Niedziela" biskup diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz mówił natomiast o roli w życiu publicznym dobrych środków przekazu, dzięki którym - jak zaznaczył "można uratować bardzo wiele dobrego". Przypomniał, że katolickie środki przekazu "głoszą Dobrą Nowinę, czyli prawdę i miłość", stojąc na straży życia, broniąc moralności, zabiegając o zdrową rodzinę i troszcząc się o wychowanie dzieci i młodzieży.

Po mszy - podczas spotkania w Sali Papieskiej - wręczono statuetki "Sursum Corda" przyznawane osobom szczególnie zasłużonym dla tygodnika "Niedziela". W tym roku otrzymali je bp Antoni Dydycz, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk i gwardian, czyli przełożony klasztoru w Niepokalanowie, o. Stanisław Piętka.(PAP)

mtb/ jbr/

bEhGojMy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)