Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Leszkiewicz: MSP rozważa prywatyzację Polic poprzez wezwanie

0
Podziel się

Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział w piątek dziennikarzom, że
resort skarbu rozważa prywatyzację Zakładów Chemicznych Police poprzez ogłoszenie wezwania przez
inwestora.

bDzhfSZN

Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział w piątek dziennikarzom, że resort skarbu rozważa prywatyzację Zakładów Chemicznych Police poprzez ogłoszenie wezwania przez inwestora.

"Rozważamy taki wariant. Musimy go brać pod uwagę, ponieważ może to być dobry sposób na szybką prywatyzację Polic. Jeżeli wezwanie byłoby atrakcyjne pod względem oferty, to mogłoby służyć Skarbowi Państwa i spółce" - podkreślił wiceminister.

Poinformował, że resort skarbu przygotowuje się do przetargu w sprawie wyboru doradcy prywatyzacyjnego dla drugiej grupy chemicznej. Zgodnie z rządowym planem prywatyzacji, druga grupa chemiczna, w skład której wchodzą Zakłady Chemiczne Police oraz Zakłady Azotowe Puławy, ma zostać sprywatyzowana w 2010 roku.

bDzhfSZP

Wiceminister powiedział, że na razie nie jest przesądzone, czy MSP wybierze jednego doradcę dla obu spółek, czy dla każdej z osobna. "Będzie to zależało od przyjętej ostatecznie koncepcji prywatyzacyjnej Polic i Puław" - podkreślił.

"Jeżeli chcielibyśmy przyspieszyć prywatyzację Polic, to wtedy być może będziemy wybierali osobno doradców dla tych dwóch spółek. Okaże się to w najbliższych dniach. Police są w takiej (trudnej) sytuacji (finansowej - PAP), że nie ma co czekać z ich prywatyzacją" - dodał.

W pierwszym półroczu 2009 r. Police osiągnęły stratę netto na poziomie 232 mln zł. W maju zarząd spółki przygotował program naprawczy, który zakłada aktywizację handlu, redukcję kosztów, restrukturyzację zatrudnienia oraz nowe spojrzenie na gospodarowanie aktywami w spółce. Program ma przynieść w tym roku zakładom prawie 300 mln zł.

Spółka stara się również o kredyt w wysokości ok. 190 mln zł, który umożliwiłby dalsze jej funkcjonowanie. Ten kredyt w dużej części, bo w wysokości 150 mln zł, ma mieć gwarancję Agencji Rozwoju Przemysłu.

bDzhfSZV

Leszkiewicz poinformował, że w środę zarząd PKO BP ma zdecydować, czy przyzna kredyt Policom. "Warunkiem przydzielenia kredytu jest konsekwentne wdrażanie programu restrukturyzacyjnego w spółce. Związki zawodowe negocjują z zarządem Polic kwestie dotyczące zwalniania pracowników, którzy mają umowy na czas określony. W poniedziałek ma odbyć się druga tura negocjacji między zarządem spółki a związkami, by ten problem rozwiązać" - podkreślił.

Zakłady Chemiczne "Police" S.A. są jedną z największych firm chemicznych w Polsce, zaliczaną do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. W 1995 roku Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 2005 r. debiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych. ZCH Police to największy pracodawca w woj. zachodniopomorskim.

Zakłady Azotowe "Puławy" SA od ponad 40 lat są liderem polskiego przemysłu nawozowo-chemicznego. Sprzedaż chemikaliów stanowi obecnie 40 proc. ogólnej produkcji i sukcesywnie rośnie; Puławy specjalizują się w melaminie. Skarb Państwa ma 50,73 proc. akcji. spółki. W pierwszym kwartale tego roku zysk Puław wyniósł ponad 30 mln zł. (PAP)

dol/ je/ woj/

bDzhfSZW
bDzhfTaq
wiadomości
pap
KOMENTARZE
(0)