Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewiatan: połowa fim ma kłopoty z terminowym regulowaniem zobowiązań

0
Podziel się:

Połowa firm w pierwszym półroczu br. miała kłopoty z terminowym uzyskaniem
płatności. Największe opóźnienia są w przemyśle i budownictwie - poinformowała na konferencji
prasowej we wtorek ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan dr Małgorzata
Krzysztoszek.

Połowa firm w pierwszym półroczu br. miała kłopoty z terminowym uzyskaniem płatności. Największe opóźnienia są w przemyśle i budownictwie - poinformowała na konferencji prasowej we wtorek ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan dr Małgorzata Krzysztoszek.

Problem ten - jak podkreśliła - najbardziej dotyka średnie przedsiębiorstwa. Mimo to, nie ma mowy o

zatorach płatniczych.

Lewiatan przeprowadził badania między 18 maja a 10 czerwca tego roku na losowej próbie 358 przedsiębiorstw.

Według badania, okres spłaty zobowiązań wydłużył się z miesiąca do półtora miesiąca. "Nie jest to jeszcze sytuacja, która ma negatywny wpływ na płynność krótkofalową przedsiębiorstw, ale jest zróżnicowana w zależności od branży i wielkości firmy" - mówiła Krzysztoszek.

Najlepiej ze ściąganiem należności radzą sobie firmy małe. Jak zaznaczyła ekspertka, firmy takie realizują zamówienia zwykle dopiero po wpłaceniu zaliczki czy też pobraniu całości zapłaty z góry.

Z badania Lewiatana wynika także, że w pierwszych miesiącach 2009 roku, większość (56 proc.) firm nie musiała zaciągać pożyczek. W ocenie Krzysztoszek, firmy te nie brały kredytów, ponieważ posiadały własne pieniądze na finansowanie działalności. W latach 2003-2008 przedsiębiorstwa średnie i duże wypracowały zysk w wysokości 351 mld zł. Z tego w firmach pozostało do 60 proc. środków.

Firmy, które skorzystały z kredytu sygnalizują dziś wzrost jego kosztów, podkreślają też konieczność zwiększenia wartości zabezpieczeń. 15 proc. firm starających się o kredyt, nie dostało go. (PAP)

awy/ drag/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)