Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lewiatan: w III kwartale poprawa koniunktury

0
Podziel się:

Oczekiwana w drugiej połowie br. poprawa koniunktury właśnie nastąpiła, a
ożywienie w gospodarce nie ma charakteru przejściowego i nabiera cech trwałej tendencji -
poinformowała we wtorek w komunikacie Konfederacja Lewiatan.

bEsuoEtN

Oczekiwana w drugiej połowie tego roku poprawa koniunktury właśnie nastąpiła, a ożywienie w gospodarce nie ma charakteru przejściowego i nabiera cech trwałej tendencji - uważają eksperci Konfederacji Lewiatan.

Zgodnie z informacją Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan w październiku br. spadł do 33 pkt (z 34 pkt) w notowaniu rocznym, natomiast o 3 pkt poprawił się w notowaniu kwartalnym (wyniósł 32 pkt). Indeks półroczny pozostał bez zmian na poziomie 35 pkt.

"Może to sugerować, że oczekiwana w drugiej połowie bieżącego roku poprawa koniunktury właśnie nastąpiła już w trzecim kwartale, a ostatni kwartał co najwyżej będzie podtrzymaniem tego trendu. Niemniej wydaje się, że ożywienie w gospodarce nie ma charakteru przejściowego, a nabiera cech trwałej tendencji" - ocenili eksperci z Konfederacji Lewiatan.

bEsuoEtP

W komunikacie zaznaczono, że tempo wzrostu w trzecim kwartale br. przynajmniej podwoiło się w stosunku do drugiego. Przełom trzeciego i czwartego kwartału wskazuje na przyspieszenie z miesiąca na miesiąc tempa wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu, jak i sprzedaży detalicznej.

Według Lewiatana wyniki produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej pozwalają sądzić, że nastąpiło znaczące odbicie popytu krajowego od dna odnotowanego w pierwszej połowie roku. "Gospodarkę, jakkolwiek jeszcze powoli, ciągną już dwa silniki - eksport netto i konsumpcja" - oceniono.

Eksperci podkreślili, że zwłaszcza wyższa sprzedaż detaliczna sugeruje, że wzrost produkcji utrzymuje się już nie tylko dzięki dodatniemu eksportowi netto, ale także dzięki stopniowemu ożywieniu popytu konsumpcyjnego. Zdaniem ekspertów z Lewiatana jest to zapewne wynikiem utrzymującej się dodatniej dynamiki płac realnych dzięki niskiej inflacji oraz malejącego tempa spadku zatrudnienia.

"Niestety w inwestycjach można oczekiwać nadal spadków, chociaż prawdopodobnie coraz płytszych. Niska inflacja, utrwalająca się nadwyżka w handlu zagranicznym oraz stabilizacja bezrobocia wspierają równowagę makroekonomiczną, której głównym obciążeniem pozostaje wysoki deficyt budżetowy i rosnący dług publiczny" - zauważono.

bEsuoEtV

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym co miesiąc od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie. (PAP)

mmu/ pad/

bEsuoEuq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)