Notowania

wiadomości
19.11.2011 13:41

Libia: NRL: zatrzymano Saifa al-Islama, syna Kadafiego

Saif al-Islam, syn obalonego niedawno libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego, został zatrzymany na południu Libii - poinformował w sobotę minister sprawiedliwości w przejściowej Narodowej Radzie Libijskiej, Muhammad al-Alagi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Saif al-Islam, syn obalonego niedawno libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego, został zatrzymany na południu Libii - poinformował w sobotę minister sprawiedliwości w przejściowej Narodowej Radzie Libijskiej, Muhammad al-Alagi.

Minister sprecyzował, że Saif nie odniósł obrażeń.

39-letni Saif al-Islam, poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny i Interpol za zbrodnie przeciwko ludzkości, został aresztowany wraz kilkoma ochroniarzami niedaleko miasta Obari przez bojowników z miasta Zintan; wśród zatrzymanych nie było innego wysokiego przedstawiciela byłej libijskiej administracji - podała agencja Reutera.

Jak poinformował dowódca zbrojnej libijskiej milicji, na którego powołuje się agencja AP, Saif al-Islam został schwytany z dwoma pomocnikami, którzy próbowali przewieźć go do sąsiedniego Nigru. Dowódca dodał, że syn Kadafiego został przewieziony do miasta Zintan.

Libijskie władze przejściowe wciąż sprawdzają szczegóły zdarzenia.

Na początku listopada prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Luis Moreno-Ocampo powiedział, że syn b. libijskiego dyktatora próbuje dowiedzieć się o warunki ewentualnego oddania się w ręce MTK. Osoby powiązane z Saifem al-Islamem miały dopytywać o warunki prawne dotyczące jego ewentualnego poddania się oraz szanse na uniewinnienie.

Jak wyjaśnił MTK, Saif ma prawo "zwrócić się do sędziów, by nie nakazali mu wracać do Libii po skazaniu lub uniewinnieniu"; "sędziowie mogą też podjąć decyzję o ekstradycji do innego kraju".

27 czerwca MTK wydał nakazy aresztowania Muammara Kadafiego, Saifa al-Islama oraz byłego szefa libijskiego wywiadu Abdullaha al-Senussiego, prywatnie szwagra Kadafiego, zarzucając im zbrodnie przeciwko ludzkości podczas tłumienia rewolty w Libii. Zarzuty przeciwko Kadafiemu zostaną oficjalnie wycofane, gdy Trybunał otrzyma dowód na to, że 20 października poniósł on śmierć. Od tego dnia jego syn i szwagier nie byli widziani w miejscach publicznych. (PAP)

cyk/ bos/

10230041 10230194 10230196 10230235 10230129

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz