Notowania

wiadomości
20.08.2011 20:08

Libia: Powstańcy wycofują się częściowo z Bregi

# powstańcy wycofali się częściowo z Bregi #

Podziel się
Dodaj komentarz

# powstańcy wycofali się częściowo z Bregi #

20.08. Trypolis (PAP/AFP,AP) - Szef libijskich powstańców ogłosił w sobotę, że koniec przywódcy Libii Muammara Kadafiego jest bliski. Powstańcy wycofali się jednak częściowo z położonej na wschodzie kraju Bregi na skutek ostrzału ze strony wojsk Kadafiego.

"Mamy kontakt z najbliższym kręgiem pułkownika Kadafiego, (...) wszystko wskazuje na to, że koniec jest bliski" - powiedział szef Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Mustafa Abdel Dżalil.

Dodał, że "spodziewa się strasznego końca dla Kadafiego i jego ludzi".

W oczekiwaniu na walki w Trypolisie, do którego zbliżają się siły powstańcze, Abdel Dżalil wezwał mieszkańców stolicy do "ochrony życia" i "instytucji oraz dóbr publicznych".

"Wszelkie zniszczenia będą nas drogo kosztowały" - powiedział.

Szef NRL zaapelował też do swoich wojsk, by "chroniły i traktowały sprawiedliwie" żołnierzy Kadafiego, którzy zostaną schwytani lub złożą broń. "Wszyscy jesteśmy Libijczykami" - dodał.

Powstańcy w sobotę po południu poinformowali, że wycofali się z części Bregi. "W piątek cały obszar przemysłowy był w naszych rękach. Lecz w sobotę sytuacja się zmieniła na skutego intensywnego ostrzału artyleryjskiego ze strony sił Kadafiego" - powiedział rzecznik powstańców pułkownik Ahmed Omar Bani. "Wycofaliśmy się na wschód, ale wciąż trwa oblężenie części przemysłowej" - dodał.

"Siły Kadafiego opuszczają Bregę od strony zachodniej" - zapewnił Bani.

Wcześniej źródło wojskowe w Bengazi ogłosiło, że powstańcy zajęli instalacje naftowe w Bredze i kontrolują całe miasto, które w ciągu trwającego od sześciu miesięcy konfliktu przechodziło z rąk do rąk. "Cała Brega jest pod naszą kontrolą. (...) Siły Kadafiego wycofują się na zachód" - zapewniało źródło.

Brega jest miastem o wielkim znaczeniu strategicznym; leży we wschodniej Libii i jest jej portem naftowym. Od kilkunastu dni rebelianci kontrolowali większość dzielnic mieszkalnych.

W piątek siły powstańcze odniosły szereg sukcesów w walce z reżimem. Powstańcy ogłosili, że zdobyli Zawiję oraz Zlitan, miasta położone odpowiednio 50 km na zachód i 150 km na wschód od stolicy, Trypolisu, gdzie przebywa Kadafi.

Agencja AFP podała, że nie jest w stanie potwierdzić informacji o przejęciu kontroli nad Zlitanem.

Jeśli informacje te okażą się prawdziwe, zdobycie miasta będzie stanowić kolejną militarną porażkę reżimu Kadafiego, podczas gdy powstańcy zaciskają pętlę wokół Trypolisu od zachodu, odcinając drogę do granicy tunezyjskiej - zauważa AFP.

Telewizja informacyjna NBC News podała w piątek, że Kadafi wraz z rodziną przygotowuje się do ucieczki z kraju, prawdopodobnie do Tunezji. Doniesienia te pochodzą od przedstawicieli administracji USA, którzy powołują się na służby wywiadowcze. (PAP)

jhp/ mc/

9618134 9618300 9618525 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz