Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Libicki zapowiada projekt wzmacniający rolę parlamentu w sprawach unijnych

0
Podziel się:

Były europoseł i były członek PiS Marcin Libicki zapowiedział w piątek
przygotowanie obywatelskiego projektu ustawy wzmacniającej kompetencje polskiego parlamentu w
związku z możliwym wejściem w życie Traktatu z Lizbony.

Były europoseł i były członek PiS Marcin Libicki zapowiedział w piątek przygotowanie obywatelskiego projektu ustawy wzmacniającej kompetencje polskiego parlamentu w związku z możliwym wejściem w życie Traktatu z Lizbony.

Libicki tłumaczył podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie, że jego projekt będzie korzystał z rozwiązań niemieckich, które wzmacniają pozycję obu izb parlamentu: Bundestagu i Bundesratu w unijnym procesie decyzyjnym.

Niemcy zdecydowały się na to w związku ze stanowiskiem niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przed ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego trzeba poszerzyć kompetencje krajowego parlamentu. Według przyjętych ustaw stanowisko parlamentu powinno być podstawą dla działań rządu w polityce europejskiej (umożliwiono odstąpienie od wytycznych parlamentu w przypadku zaistnienia istotnych powodów; Bundestag będzie też wyrażał zgodę w przypadku przeniesienia kompetencji na UE w takich dziedzinach jak m.in. prawo karne, polityka obronna, ochrona środowiska, prawo pracy i sprawy socjalne).

Libicki przekonywał, że rozwiązania niemieckie "chronią suwerenność" państwa i powinno to "dać polskim politykom do myślenia, że warto byłoby przeprowadzić w Polsce podobne gwarancje".

Dodał, że skoro "nie słychać o żadnej aktywności polityków polskich w tym zakresie", to zamierza w najbliższym czasie zarejestrować komitet obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej i rozpocząć akcję zbieranie wymaganych co najmniej 100 tys. podpisów pod nią.

"W polskim prawie powinno znaleźć się rozwiązanie, które będzie mówiło, że jakiekolwiek dalsze kompetencje nie mogą przechodzić na rzecz instytucji UE bez wyraźnej zgody polskiego parlamentu" - podkreślał obecny na konferencji były wiceszef komitetu obywatelskiego Contra in Vitro Ludwik Skurzak (komitet przygotował obywatelski projekt ustawy o in vitro, zakazujący całkowicie stosowania tej procedury; projekt został odrzucony przez Sejm w pierwszym czytaniu).

Podpisany w grudniu 2007 r. Traktat z Lizbony ma usprawnić funkcjonowanie rozszerzonej UE dzięki uproszczonemu procesowi podejmowania decyzji i odejściu od prawa weta w ok. 40 dziedzinach. Zakłada też utworzenie stanowiska stałego przewodniczącego Rady Europejskiej i unijnej służby dyplomatycznej. Do tej pory traktat nie wszedł w życie. Proces zastopowało odrzucenie go przez Irlandczyków w referendum. W piątek w Irlandii odbywa się drugie referendum w tej sprawie. Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że ratyfikuje Traktat z Lizbony, jak tylko zostanie przyjęty przez Irlandię. (PAP)

mzk/ ura/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)