Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
przygotowania
09.03.2008 11:42

Licheń: Przygotowania do Świąt Wielkanocnych

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolska) trwają intensywne przygotowania do Świąt Wielkanocnych dla wiernych, którzy pragną spędzić te dni razem z gospodarzami - księżmi marianami.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolska) trwają intensywne przygotowania do Świąt Wielkanocnych dla wiernych, którzy pragną spędzić te dni razem z gospodarzami - księżmi marianami. *

"W ubiegłym roku na święta do Lichenia przyjechało 140 osób z Polski i zagranicy. Były osoby samotne, małżeństwa i rodziny wielopokoleniowe" - poinformowała Aneta Kwiatkowska z sanktuaryjnego biura prasowego.

Turnus świąteczny w Licheniu organizowany jest po raz trzeci. W tym roku potrwa on od 20 do 25 marca. Goście zamieszkają w miejscowym domu pielgrzyma Arka. "Program turnusu został tak ułożony, aby nie ograniczał indywidualnych planów pielgrzymów" - podkreśliła Kwiatkowska.

Organizatorzy zaproponują gościom m.in. udział w warsztatach etnograficznych i zwiedzanie apartamentów papieskich, w których w 1999 r. mieszkał papież Jan Paweł II. Będzie można wjechać na wieżę widokową, z której - przy dobrej pogodzie - widać okolicę nawet w promieniu 30 kilometrów. Kwiatkowska zapewnia, że pielgrzymom nie zabraknie wolnego czasu, by także samodzielnie mogli poznać zajmujące prawie 100 hektarów tereny sanktuarium.

Księża marianie poświęcą pokarmy w Wielką Sobotę, przed południem. "Każdego roku święconka jest tak duża, że nie mieści się w żadnym koszyczku i musi być układana na bogato udekorowanym stole" - mówi Kwiatkowska.

Nabożeństwo Wigilii Paschalnej, połączone z procesją rezurekcyjną, rozpocznie się w Wielką Sobotę o godz. 22. "Według tradycji kościoła, liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna uroczystości Wielkiej Nocy. Wprowadza nas w misterium zbawienia od stworzenia i grzechu pierworodnego do śmierci Chrystusa i Jego zmartwychwstania. Wieńczy je procesja rezurekcyjna (...)" - powiedział rzecznik prasowy sanktuarium, ks. Zbigniew Krochmal.

Według duchownego, procesja powinna odbywać się w nocy, bo wtedy dokonało się przejście ze śmierci do życia. "My w Licheniu, stosując się do zaleceń papieża i soboru watykańskiego II odśpiewamy +Alleluja+ w sobotę" - podkreślił ks. Krochmal. Niedzielna poranna msza święta odbędzie się już bez symboliki związanej z procesją rezurekcyjną. Według Kwiatkowskiej, duże emocje wzbudza początek rezurekcji, kiedy to licheńscy strażacy- ochotnicy padają na twarz przed Chrystusem Zmartwychwstałym. W procesji weźmie udział około 200-osobowa asysta strażaków, dziewczynek sypiących kwiatki i ministrantów.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu ma ponad 150 lat. Jego historia jest związana z kultem słynącego z cudów wizerunku Matki Bożej Licheńskiej. Na terenie sanktuarium znajduje się największa w kraju świątynia, nosząca tytuł bazyliki. Jej budowę w 1999 r. pobłogosławił papież Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Polski.(PAP)

Tagi: przygotowania, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz