Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Lietuvos Rytas": problemy polsko-litewskie trzeba rozwiązywać

0
Podziel się:

Trzeba krok po kroku rozwiązywać zadawnione problemy w stosunkach
polsko-litewskich, realizować korzystne dla obu stron projekty, a nie obrażać się na Polskę -
napisał w piątkowym komentarzu litewski dziennik "Lietuvos Rytas".

Trzeba krok po kroku rozwiązywać zadawnione problemy w stosunkach polsko-litewskich, realizować korzystne dla obu stron projekty, a nie obrażać się na Polskę - napisał w piątkowym komentarzu litewski dziennik "Lietuvos Rytas".

Gazeta, przypominając, że do Wilna na obchody krwawych wydarzeń 13 stycznia 1991 roku nie przybyły z Polski najważniejsze osoby, pyta, czy Litwa zasłużyła na taką reakcję strony polskiej i odpowiada: "Choć to przykre, należy przyznać, że na to zasłużyliśmy".

"Litwa, niczym rozkapryszone dziecko, już od ponad 20 lat zwodzi Warszawę wciąż obiecując, że pozwoli (litewskim) Polakom na zapis ich nazwisk w dokumentach z polskimi znakami diakrytycznymi" - pisze dziennik. Przypomina, że "Polska już dawno zezwoliła mieszkającym na jej terytorium Litwinom na zapis imienia i nazwiska po litewsku", gdy tymczasem "w litewskim Sejmie dominują nastroje z pierwszej połowy XX wieku, gdy Polacy byli uważani za największych wrogów".

Dziennik zastanawia się, czy na wzór polskich mediów, które ostro skrytykowały decyzję polskich najwyższych władz, że nie wezmą udziału w wileńskich obchodach Dnia Obrońców Wolności, "również i my nie powinniśmy krytycznie ocenić niemrawe działania naszego Sejmu, a nawet zacofanie kulturalne, przynajmniej jeżeli chodzi o rozstrzygnięcie pisowni nazwisk".

"Lietuvos Rytas" odnotowuje, że pisownia oryginalnego nazewnictwa w Europie nie stanowi już od dawna problemu. "Finów na przykład absolutnie nie drażni to, że w ich kraju nazwy miejscowości są pisane również w języku szwedzkim, jeżeli mieszka w niej co najmniej 10 proc. Szwedów" - pisze dziennik.

"Dlatego też dużym błędem władz litewskich było twierdzenie, iż o pogorszeniu relacji polsko-litewskich zadecydowały jedynie działania zadufanego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego" - uważa gazeta.

"Litwie teraz najmniej potrzebne jest obrażanie się. Wręcz odwrotnie, należy krok po kroku rozstrzygać zadawnione problemy w stosunkach polsko-litewskich, realizować korzystne dla obu stron projekty" - pisze dziennik.

Wyraża też opinię, że "jeżeli Litwa nie nauczy się zachowywać w sposób cywilizowany, to w Unii Europejskiej zostanie bez przyjaciół". "Niewykluczone, że już bez nich zostaliśmy. Przecież nawet Estonia na obchody 13 stycznia przysłała tylko wiceprzewodniczącego parlamentu" - czytamy w "Lietuvos Rytas".

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ ro/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)