Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
było
11.03.2010 01:35

Liga Arabska: Nie będzie rozmów z palestyńsko-izraelskich

# dalsze informacje, tło #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dalsze informacje, tło #

11.03. Kair (PAP/Reuters, AFP) - Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas nie rozpocznie bezpośrednich lub pośrednich nowych rozmów z Izraelem bez rezygnacji z zamiaru budowy nowych domów dla osadników żydowskich we wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu - poinformował w środę sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Mussa.

"Palestyński prezydent postanowił, że nie rozpocznie obecnie tych rozmów. Strona palestyńska nie jest gotowa do negocjacji w obecnych warunkach" - powiedział Mussa na konferencji prasowej po zwołanym w trybie pilnym spotkaniu ambasadorów 13 państw członkowskich Ligi w Kairze.

Reuters podkreśla, że jest to dotkliwy cios dla podejmowanych przez amerykańską dyplomację wysiłków nakłonienia Palestyńczyków i Izraelczyków do rozpoczęcia rozmów na temat kompleksowego uregulowania stosunków wzajemnych.

Zdaniem strony palestyńskiej, rozmowy były "ostatnią szansą" kontynuowania bliskowschodniego procesu pokojowego.

W ub. wtorek Izrael poinformował o zamiarze budowy 1600 domów we wschodniej Jerozolimie (na terenach przyłączonych do miasta) oraz w osiedlu Beiar Ilit na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu.

Abbas zgadzał się wcześniej na wznowienie rozmów pod warunkiem zamrożenia budowy osiedli izraelskich. Wcześniejszą rundę rozmów palestyński prezydent zerwał po rozpoczęciu przez Izrael ofensywy w Strefie Gazy w grudniu 2008 r.

Zamiar budowy nowych osiedli dla osadników żydowskich wywołał falę protestów i demonstracji Palestyńczyków. W protestach wzięło też udział wielu pacyfistycznie nastawionych Izraelczyków.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zarządził w listopadzie ub. r. wstrzymanie na okres 10 miesięcy budowy nowych osiedli na Zachodnim Brzegu, ale z wyłączeniem terenów uważanych przez stronę izraelską jako należące do Jerozolimy.

Wiceprezydent USA Joe Biden ostro skrytykował w środę izraelskie plany budowy nowych osiedli we wschodniej Jerozolimie i Zachodnim Brzegu Jordanu.(PAP)

jm/

5831287,5831334

Tagi: było, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz