Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Lincz" zdobywcą głównej nagrody 29. Festiwalu "Młodzi i Film"

0
Podziel się

"Lincz" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza zdobył "Wielkiego Jantara
2010", główną nagrodę 29. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", który
zakończył się w sobotę.

bEhGaQNx

"Lincz" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza zdobył "Wielkiego Jantara 2010", główną nagrodę 29. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", który zakończył się w sobotę.

Wyreżyserowany przez Łukaszewicza film oparty jest na historii linczu we Włodowie. W uzasadnieniu werdyktu jury festiwalu napisało, że nagrodę przyznaje "za szokujący obraz polskiej rzeczywistości i ukazanie słabości państwa w obronie zagrożonej jednostki. Bo kiedy Państwo śpi budzi się samoobrona".

"Jantara 2010 im. Stanisława Różewicza" za najlepszą reżyserię przyznano Pawłowi Sali za "Matkę Teresę od kotów".

bEhGaQNz

"Jantara 2010" za najlepszy scenariusz otrzymała Kinga Dębska za scenariusz do filmu "Hel".

"Jantary 2010"za najlepsze debiuty aktorskie trafiły do: Leszka Lichoty za rolę męską w "Linczu" oraz Joanny Orleańskiej za rolę kobiecą Anny w "Zwerbowanej miłości". W tej kategorii jury przyznało również specjalne wyróżnienie. Nagrodzono nim Bogdana Kocę za rolę detektywa w filmie "Zero" w reżyserii Pawła Borowskiego.

"Jantara 2010" za najlepsze zdjęcia otrzymał Piotr Niemyjski za zdjęcia do filmu "Nie opuszczaj mnie" w reżyserii Ewy Stankiewicz.

W czasie finałowej gali statuetkę Jantara z 1973 r. odebrał Janusz Kondratiuk. Nagrodę tę przyznano reżyserowi na pierwszym koszalińskim festiwalu, który wówczas nosił nazwę Międzynarodowe Spotkania Filmowe "Młodzież na ekranie" za najlepszy film telewizyjny, którym były "Dziewczyny do wzięcia". Reżyser nie był na gali w 1973 r., a o przyznaniu nagrody dowiedział się gazety, gdy był na biwaku. Przez wiele lat nie było okazji, by mu ją wręczyć, stało się do dopiero po 37 latach.

bEhGaQNF

W konkursie filmów krótkometrażowych "Jantara 2010" za najlepszy film animowany otrzymała Ewa Borysewicz za "Kto by pomyślał?" Wyróżnienie w tej kategorii jury przyznało Bartkowi Kulasowi za "Millhaven."

"Jantara 2010" za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny otrzymała Marta Prus za "Vakha i Magomed". W tej kategorii jury przyznało też dwa wyróżnienia: dla Edyty Wróblewskiej za "Alę z elementarza" oraz Marcie Minorowicz za "Kawałek lata."

"Jantar 2010" za najlepszy fabularny film krótkometrażowy trafił do Katarzyny Klimkiewicz za "Hanoi - Warszawa". W kategorii tej również przyznano dwa wyróżnienia: dla Magnusa Arnesena za "Sing me to sleep" i Kuby Czekaja za "Ciemnego pokoju nie trzeba się bać".

Młodzieżowe Jury festiwalu nagrodziło Pawła Salę, reżysera "Matki Teresy od kotów. Nagroda Dziennikarzy trafiła do Marka Lechkiego, reżysera "Erratum". Nagrodę Publiczności otrzymał Sławomir Pstrong, reżyser "Ciszy". Nagrodę za najlepszy dźwięk ufundowaną przez TOYA Studios dodał Paweł Łuczyc - Wyhowski za dźwięk do filmu "Erratum" Marka Lechkiego.

bEhGaQNG

Finałową galę, która odbyła się w sobotę w kinie "Kryterium" zakończył koncert zespołu Raz Dwa Trzy.

W czasie tegorocznej edycji festiwalu "Młodzi i Film" pokazano łącznie 87 konkursowych filmów - 14 fabularnych i 73 krótkometrażowe.

Filmy fabularne oceniało jury w składzie: przewodniczący Robert Gliński (reżyser), Zdzisław Najda (autor zdjęć filmowych), Dariusz Gajewski (reżyser, scenarzysta), Katarzyna Rosłaniec (reżyser) i Ewa Błaszczyk (aktorka).

W jury konkursu filmów krótkometrażowych zasiadali: przewodniczący Paweł Łoziński (reżyser, scenarzysta, producent), Bogumił Godfrejów (autor zdjęć filmowych), Marek Lechki (reżyser, scenarzysta), Renata Gabryjelska (modelka, aktorka, reżyser) i Henryk Sawka (rysownik, satyryk, ilustrator).

bEhGaQNH

"Młodzi i Film" to największa w kraju impreza, na której prezentowane jest młode polskie kino. Festiwal jest też jednym z najstarszych tego typu krajowych przeglądów. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1973 r. Debiutanckie filmy w Koszalinie prezentowali m.in. Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Filip Bajon, Wiesław Saniewski, Janusz Kijowski, Feliks Falk, Janusz Zaorski, Marek Koterski i Robert Gliński.

W latach 90. festiwal miał krótką przerwę. Potem reaktywowała go Bałtycka Wyższa Szkoła Humanistyczna. Od kilku lat imprezę organizuje miasto Koszalin, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Imprezę współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Producentem festiwalu jest Centrum Kultury 105 w Koszalinie. (PAP)

sibi/ fit/

bEhGaQOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)