Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

List Kaczyńskiego: Przyjaźni nie buduje się poprzez egoizm

0
Podziel się

Prezes PiS ostrzega, że Rosja odbudowuje swoją strefę wpływów

List Kaczyńskiego: Przyjaźni nie buduje się poprzez egoizm
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bEpybmqd

Prezes PiS ostrzega w liście _ Sojusznicy i wartości _ skierowanym do polityków i środowisk opiniotwórczych na świecie, że Rosja systematycznie odbudowuje swoją strefę wpływów, jednocześnie ocenia, że maleje zaangażowanie USA w Europie.

**List Kaczyńskiego - opublikowany na stronie internetowej PiS - trafił do adresatów w wersji angielskiej. Jego odbiorcami są m.in. do eurodeputowani i dyplomaci akredytowani w Polsce. Na wstępie listu Kaczyński podkreśla, że Polska jest szóstym największym krajem UE, a - obok Wielkiej Brytanii - jest najbardziej wytrwałym sojusznikiem USA w Europie.

_ - Świętej pamięci Prezydent Polski Lech Kaczyński, a także mój rząd partii Prawo i Sprawiedliwość, konsekwentnie budowały sojusz dużych i mniejszych państw Europy Środkowo-Wschodniej _ - podkreślił.

bEpybmqf

Jak zaznaczył, zarówno Lech Kaczyński, jak i rząd PiS, realizując interesy narodowe i regionalne, zderzali się z polityką zagraniczną Rosji, _ która systematycznie odbudowuje swoją strefę wpływów - fakt często pomijany przez amerykańskich i europejskich polityków _.

Prezes PiS dodał, że Polska, wspólnie z innymi narodami, walczyła _ o odkłamanie historii Europy Środkowej i Europy Wschodniej, fałszowanej przez wiele dziesięcioleci przez propagandę sowiecką _.

_ - Obecnie jesteśmy świadkami prób pomniejszania roli naszego regionu w Europie. Takie działania stanowią prezent dla tych państw, które nie uznają wartości demokratycznych i praw człowieka. Mogą wydawać się biznesowo atrakcyjnymi partnerami, ale nie przestrzegają wartości i standardów, które dominują w euroatlantyckiej przestrzeni politycznej _ - przekonuje Kaczyński.

Jak zaznaczył w liście, priorytet powiększania roli Europy Środkowo-Wschodniej _ pozostaje niezmienny _. Kaczyński podkreślił, że _ kraje, które niedawno odzyskały wolność i zerwały z Moskwą (...) oczekują partnerskich i poważnych relacji z Waszyngtonem _.

bEpybmql

Prezes PiS pisze też o tym, że Polska jest stabilnym członkiem struktur międzynarodowych, jak NATO i UE, _ ale dla zapewnienia naszego interesu państwowego nie możemy wykluczyć raz na zawsze, prawa weta przy decyzjach tych struktur, które będą sprzeczne z naszymi aspiracjami i priorytetami _.

Jak przypomniał, w Polsce i Czechach nie doszło do instalacji elementów projektu tarczy antyrakietowej. Zaznaczył jednocześnie, że pojawia się za to coraz więcej sygnałów, że maleje zaangażowanie Ameryki w Europie. _ To źle dla obu stron _ - podkreślił polityk.

_ - Niestety, sytuacja ta ma miejsce, podczas gdy neoimperialna polityka zagraniczna Moskwy nie budzi kontrreakcji ze strony największych politycznych rozgrywających w Europie i Ameryce _ - zauważył.

bEpybmqm

Według szefa PiS, zacieśnianie bilateralnej współpracy największych państw europejskich z Rosją, podyktowane względami ekonomicznymi, niesie ze sobą poważne konsekwencje polityczne i zmniejsza znaczenie Unii Europejskiej.

Według Kaczyńskiego, Europa w 2010 roku jest zdominowana przez największe państwa członkowskie UE w dużo większym stopniu, niż to miało miejsce w roku 2004.

_ - Traktat Lizboński nie pomógł zrealizować obietnicy znacznego zwiększenia roli Europy w polityce międzynarodowej. Ten instrument nie załagodził także skutków światowego kryzysu finansowego _ - ocenił Kaczyński.

Jak napisał w liście, _ w życiu potrzebne są przyjaźnie, a w polityce - sojusze, przyjaźni nie buduje się poprzez egoizm, sojuszy zaś nie cementuje się przez zapominanie o sojusznikach _.

bEpybmqn

Zdaniem Kaczyńskiego, w tym drugim kontekście przykład Gruzji jest charakterystyczny: _ polityka ustępstw wobec Rosji ze strony dotychczasowych europejskich i pozaeuropejskich sojuszników nie zachęca innych państw do bycia z układem euroatlantyckim na dobre i na złe _.

Prezes PiS przywołał w tym kontekście postać polskiego publicysty Juliusza Mieroszewskiego, który po 1945 roku nie wrócił do Polski okupowanej przez sowieckie wojska, _ protestując w ten sposób przeciwko narzuceniu rosyjskiej i komunistycznej dominacji w naszym regionie Europy _. Jak przypomniał, Mieroszewski pisał na emigracji, że aby polityka była skuteczna musi być najpierw moralnie słuszna.

_ - Tę starą prawdę chciałbym zadedykować głównym aktorom dzisiejszej międzynarodowej sceny politycznej _ - czytamy w liście._ - Należy respektować interesy nie tylko największych, ale też średnich i małych państw. Należy wrócić do standardów i obyczajów, które były dla wielu ludzi i narodów podstawą wiary w lepszy świat. Należy odkurzyć drogowskazy wartości w polityce międzynarodowej _ - napisał Kaczyński.

Jak zaznaczył na zakończenie listu, zgodnie z tymi zasadami postępował w życiu publicznym jego brat Lech Kaczyński _ i dla nich zginął w straszliwej katastrofie smoleńskiej. _

bEpybmqo
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/t20402.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;obawia;sie;wzmocnienia;pozycji;poncyljusza,136,0,682888.html) "Kaczyński obawia się wzmocnienia pozycji Poncyljusza" Grzegorz Napieralski jest zaskoczony kandydatem PiS na prezydenta Warszawy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t111466.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jaroslaw;i;obrazony;i;donald;i;podejrzliwy,231,0,682471.html) "Jarosław I Obrażony i Donald I Podejrzliwy" Nie milkną echa ostatnich wypowiedzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

_ _

bEpybmqG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)