Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lista leków refundowanych bez długo działających analogów insulinowych

0
Podziel się:

#
dochodzi opinia wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
#

# dochodzi opinia wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego #

27.12. Warszawa (PAP) - Długo działające analogi insulinowe nie znalazły się na liście leków refundowanych; będą one bezpłatne dzięki wpisaniu ich w program terapeutyczny, którego projekt ma być gotowy do końca roku - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy MZ Piotr Olechno, lista leków refundowanych została już podpisana. Ma wejść w życie 30 grudnia. MZ informuje, że program terapeutyczny, przygotowany przez Krajowego Konsultanta ds. Diabetologii, ma zacząć obowiązywać w pierwszym kwartale 2011 r. Pacjenci do programu mają być kwalifikowani przez lekarzy diabetologów.

Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dr hab. med. Leszek Czupryniak podkreślił w rozmowie z PAP, że wpisanie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedzi MZ, długo działających analogów insulinowych na listę leków refundowanych gwarantowały większą ich dostępność. "Dobrze jednak, że w ogóle jakiś krok wykonano" - zaznaczył.

Lista leków refundowanych miała początkowo wejść w życie 16 grudnia. Ministerstwo Zdrowia podjęło jednak decyzję o przesunięciu tego terminu na 30 grudnia w związku z trwającymi w dniach 13-16 grudnia obradami Europejskiej Agencji Leków (EMA), które miały dotyczyć m.in. znajdujących się na liście analogów insulinowych i tego, czy są one bezpieczne. Resort poinformował w poniedziałek, że EMA nie podjęła jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie; czeka na wyniki szczegółowych badań analogów insulinowych.

Zaniepokojone zmianą terminu był m.in. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, który 20 grudnia w tej sprawie napisał list otwarty do premiera Donalda Tuska.

Opóźnienie wejścia w życie listy refundacyjnej miało być jednym z powodów dymisji wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego. Twardowski poinformował pod koniec października, że długo działające analogi insulinowe znajdą się na liście leków refundowanych. Wyjaśniał, że środki na refundacje pochodzą z oszczędności, które powstały dzięki korzystnym negocjacjom z koncernami farmaceutycznymi.

Czupryniak powiedział, że chorym od lat obiecywano refundację długo działających insulin, ale "obietnice te były parokrotnie łamane". Wiceprezes ma wątpliwości, czy program terapeutyczny w przypadku insulin analogowych będzie skuteczny. "Program terapeutyczny oznacza, że leki są dystrybuowane przez jedną lub dwie apteki w mieście, że lek jest dostępny na zlecenie lekarzy pracujących w wybranych placówkach specjalistycznych" - powiedział. "Do tego należy stworzyć rejestry pacjentów, całą logistykę, program komputerowy itp. To ogromna biurokracja. Myślę, że będą ośrodki diabetologiczne, które nie będą chciały wziąć udziału w programie, bo nie będą miały możliwości obsługi takiego programu terapeutycznego" - zaznaczył.

"Zazwyczaj programy terapeutyczne dotyczą niewielkiej grupy pacjentów, zwykle nie więcej niż kilku tysięcy. W przypadku cukrzycy liczba chorych, u których zastosowanie insulin analogowych jest wskazane, to kilkadziesiąt tysięcy. W dodatku program terapeutyczny - o czym nas poinformowało MZ - będzie dużo bardziej kosztowny niż wcześniej planowana refundacja insulin analogowych - i to brak pieniędzy może stanąć na przeszkodzie udanej realizacji całego programu".

Podkreślił także, że program terapeutyczny dotyczy terapii niestandardowej, natomiast stosowanie analogów insulinowych u osób chorych na cukrzycę, zwłaszcza cukrzycę typu pierwszego, jest terapią standardową. "Te insuliny są od 10 lat stosowane na świecie" - dodał. Czupryniak zaznaczył, że "diabetologia światowa nie ma wątpliwości, że są to bezpieczne insuliny. Są szeroko stosowane w Europie i w USA, a we wszystkich krajach Unii Europejskiej - poza Polską - są w mniejszym lub większym stopniu refundowane" - zaznaczył.

Dodał, że w opinii wielu diabetologów oraz pacjentów działania MZ ws. długo działających analogów insulinowych są podyktowane lobbingiem krajowego producenta insulin ludzkich. "Niemniej Polskie Towarzystwo Diabetologiczne - podkreślił Czupryniak - w miarę swoich możliwości oczywiście włączy się w przygotowanie i realizację programu".

Insuliny długo działające podaje się najczęściej przed snem, ich działanie jest przedłużone nawet do kilkunastu godzin po przebudzeniu. Dzięki nim chory nie ma problemów z utrzymaniem właściwego poziomu cukru w nocy. Na liście leków refundowanych znajdują się jedynie krótko działające analogi insulinowe. Krótko działające analogi insulinowe po wstrzyknięciu wchłaniają się do krwi po kilku minutach, a po 3-5 godzinach przestają działać. Dzięki temu chory może przyjmować je bezpośrednio przed jedzeniem, w czasie posiłku albo po nim. Chorzy na cukrzycę podkreślają, że to ułatwia im życie, gdyż mogą w bardziej elastyczny sposób przyjmować insulinę i prowadzić bardziej normalne życie, a także być w dużo mniejszym stopniu narażeni na niedocukrzenie.

Cukrzyca jest nieuleczalną, przewlekłą chorobą spowodowaną zaburzeniami metabolizmu cukru - glukozy. Występuje w kilku podstawowych typach, ale zawsze objawia się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi - bardzo niebezpiecznym dla nerek, układu krążenia, układu nerwowego i siatkówki oka. W Polsce na cukrzycę chorują ponad 2 miliony osób, z czego 90 proc. na cukrzycę typu 2, na którą zapada się w wieku dojrzałym, najczęściej z powodu wcześniej występującej otyłości. (PAP)

kno/ itm/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)