Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Litwa: Adamkus apeluje o przyśpieszenie europejskiej integracji Gruzji

0
Podziel się:

Prezydent Litwy Valdas Adamkus wyraził w środę
zaniepokojenie z powodu ostatnich działań Rosji wobec Gruzji i
zaapelował o przyśpieszenie integracji europejskiej i
euroatlantyckiej tego kraju.

Prezydent Litwy Valdas Adamkus wyraził w środę zaniepokojenie z powodu ostatnich działań Rosji wobec Gruzji i zaapelował o przyśpieszenie integracji europejskiej i euroatlantyckiej tego kraju.

W liście wysłanym do państw Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, NATO, ONZ i OBWE Adamkus nie krył zaniepokojenia z powodu jednostronnych poczynań Moskwy w stosunku do Tbilisi w związku z konfliktem w separatystycznych republikach w składzie Gruzji.

W ubiegłym tygodniu prezydent Wałdimir Putin wydał dekret, nakazujący rządowi Rosji nawiązanie kontaktów z władzami Abchazji i Osetii Południowej, a także podjęcie z nimi współpracy w sferach gospodarki, nauki, kultury, oświaty i informacji. Dekret ten oznacza, że Moskwa, nie uznając de iure niepodległości tych dwóch zbuntowanych prowincji Gruzji, de facto zamierza je traktować jak republiki i regiony Federacji Rosyjskiej.

Prezydent Litwy napisał w liście: "Takie działania (...) destabilizują sytuację w regionie i szkodzą międzynarodowym wysiłkom w celu pokojowego rozwiązania konfliktu".

Zdaniem Adamkusa, ważne jest też, by "Unia Europejska i NATO nadal zajmowały zdecydowane stanowisko w sprawie Gruzji".

"NATO powinno przyjąć dla Gruzji Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO (ang. MAP), co sprzyjałoby realizacji reform w tym kraju i szybszemu rozstrzygnięciu +zamrożonych konfliktów+" (w Abchazji i Osetii Płd.) - napisał Adamkus.

Na niedawnym szczycie w Bukareszcie NATO nie zdecydowało się na objęcie Gruzji (i Ukrainy) planem MAP - co Rosja poczytuje sobie za sukces - a jedynie złożyło tym krajom ogólną obietnicę przyjęcia w swe szeregi.

Sprawą MAP dla obu państw mają zająć się w grudniu szefowie MSZ państw NATO.

Te kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego, które są przeciwne nadaniu MAP Tbilisi (i Kijowowi), oficjalnie wskazują w przypadku Gruzji na uwikłanie w wewnętrzne konflikty w Osetii Południowej i Abchazji, a w przypadku Ukrainy na niewystarczające poparcie społeczeństwa dla członkostwa w NATO.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ro/ mow arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)