Notowania

litwa
22.09.2009 12:44

Litwa: Ambasador RP wyraził żal z powodu warsztatów IPN

Ambasador Polski na Litwie Janusz Skolimowski wyraził żal, że realizacja tak wspaniałej idei jak zapoznanie młodzieży polskiej na Litwie z wydarzeniami 17 września 1939 roku została źle przygotowana.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ambasador Polski na Litwie Janusz Skolimowski wyraził żal, że realizacja tak wspaniałej idei jak zapoznanie młodzieży polskiej na Litwie z wydarzeniami 17 września 1939 roku została źle przygotowana.

"To była wspaniała idea, tylko została źle zrealizowana, czego bardzo żałuję" - powiedział we wtorek PAP ambasador Janusz Skolimowski.

Zaznaczył, że o zamiarze przeprowadzenia przez pracowników IPN warsztatów na temat 17 września 1939 roku w szkołach polskich na Litwie nie została poinformowana ani ambasada Polski na Litwie, ani polskie MSZ, ani litewskie Ministerstwo Oświaty.

Została naruszona elementarna zasada zachowania na terenie zaprzyjaźnionego państwa Unii Europejskiej - ocenił ambasador Skolimowski.

W poniedziałek na polecenie polskiego MSZ ambasador złożył wizytę w MSZ Litwy w sprawie przeprowadzonych warsztatów.

W ubiegłym tygodniu z inicjatywy stowarzyszenia Wspólnota Polska i IPN w niektórych polskich szkołach na Litwie odbyły się warsztaty na temat 17 września 1939 roku, które prowadzili pracownicy IPN oraz wolontariusze z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Szczecina i Wrocławia. W warsztatach wzięło udział około 1200 osób.

Inicjatywa ta wywołała zaniepokojenie w litewskim Ministerstwie Oświaty, gdyż strona polska nie uzgadniała z nim tego projektu.

W czwartek grupa 25 litewskich posłów ze współrządzącej partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci zaapelowała do litewskiego MSZ o podjęcie kroków dyplomatycznych w celu "zapobieżenia wtrącaniu się instytucji obcych państw do systemu oświaty Litwy".

Posłowie napisali w oświadczeniu, że Litwa i Polska "w różny sposób interpretują niektóre karty historii, chociażby fakt okupacji przez Polskę przed 90 laty Litwy Wschodniej i jej aneksję".

Posłowie proponują, by - jak mówią - na wzór innych państw bałtyckich, a także Polski, część przedmiotów w szkołach mniejszości narodowych była wykładana w języku państwowym, ze szczególnym uwzględnieniem litewskich priorytetów w historii.

Zdaniem posłów, należy zobowiązać litewskie Ministerstwo Oświaty do przygotowania dla szkół mniejszości narodowych dodatkowego programu nauczania historii "związanej z 70. rocznicą zwrócenia Wilna Litwie i 90. rocznicą okupacji przez władze Polski Litwy Wschodniej".

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ala/

Tagi: litwa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz