Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Litwa: Fuele: UE nie żąda od Ukrainy zerwania więzi handlowych z Rosją

0
Podziel się:

Unia Europejska nie żąda od Ukrainy zrezygnowania z dotychczasowych umów
handlowych z Rosją - powiedział unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele w Wilnie, gdzie
przed rozpoczęciem szczytu Partnerstwa Wschodniego (PW) trwa w czwartek forum biznesu PW.

bEEDVyeZ

Unia Europejska nie żąda od Ukrainy zrezygnowania z dotychczasowych umów handlowych z Rosją - powiedział unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele w Wilnie, gdzie przed rozpoczęciem szczytu Partnerstwa Wschodniego (PW) trwa w czwartek forum biznesu PW.

Fuele zapewnił, że umowy stowarzyszeniowe przyniosą "ogromne" korzyści gospodarcze państwom partnerskim UE. "Umowy stowarzyszeniowe nowej generacji przyniosą ogromne korzyści gospodarcze każdemu krajowi" - oświadczył.

Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Wilhelm Molterer przekonywał na forum, że jeśli kraje PW przeprowadzą reformy polityczne i gospodarcze, to otworzy się dla nich europejski rynek, obejmujący 500 mln ludzi.

bEEDVyfb

"Końcową ofertą UE dla partnerów, którzy spełnią wymagania, jest pełny dostęp do rynku UE z pięciuset milionami konsumentów" - mówił Molterer.

Wicepremier Ukrainy Serhij Arbuzow zapewnił, że dla jego kraju "jedynym wariantem jest ścieżka europejska". Przekonywał, że władze w Kijowie zrobiły wiele w ostatnich latach, a zwłaszcza w ostatnim półroczu, by zbliżyć Ukrainę do tego celu. "Ukraińcy potrzebują Europy" - oświadczył.

Dyskusje podczas szczytu PW, który rozpocznie się wieczorem w czwartek, zdominuje zeszłotygodniowa decyzja Ukrainy o wstrzymaniu przygotowań do podpisania umowy o stowarzyszeniu z UE. Wielu unijnych przywódców oczekuje, że w Wilnie uzyska od prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza wyjaśnienia w sprawie decyzji Kijowa. Umowy o stowarzyszeniu mają podczas szczytu parafować Mołdawia i Gruzja.(PAP)

awl/ kar/

bEEDVyfh

15162153 15161826 15162360

bEEDVyfC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)