Notowania

śledztwo
27.08.2009 10:20

Litwa: Kubilius: nie ma potrzeby śledztwa w sprawie więzień CIA

Premier Litwy Andrius Kubilius nie widzi potrzeby przeprowadzenia śledztwa w celu wyjaśnienia, czy prawdziwe są zarzuty, że na terenie Litwy istniało tajne więzienie CIA, gdzie byli przesłuchiwani bojownicy Al-Kaidy.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Premier Litwy Andrius Kubilius nie widzi potrzeby przeprowadzenia śledztwa w celu wyjaśnienia, czy prawdziwe są zarzuty, że na terenie Litwy istniało tajne więzienie CIA, gdzie byli przesłuchiwani bojownicy Al-Kaidy. *

W czwartkowym wywiadzie dla litewskiego radia Żiniu Radijas premier przypomniał, że w roku 2006 na zlecenie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przeprowadzono już śledztwo w sprawie więzień CIA i odpowiedź była negatywna.

"Czy takie śledztwa będziemy przeprowadzali za każdym razem, gdy media amerykańskie lub europejskie powiadomią o istnieniu domniemanych więzień" - zapytał retorycznie premier.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite zapewniła we wtorek w czasie wizyty w Brukseli, że władze jej kraju przeprowadzą śledztwo.

"Te oskarżenia nie są oficjalne (...) ale to wielka szkoda, że nazwa mojego kraju pojawiła się na liście oskarżonych" - powiedziała Grybauskaite. "To do nas (władz Litwy) należy udowodnienie, czy to prawda czy nie" - dodała.

Prezydent zapewniła, że najszybciej jak to możliwe Litwa przeprowadzi śledztwo, a w litewskim Sejmie zostanie powołana w tym celu specjalna komisja parlamentarna.

Powołując się na byłych funkcjonariuszy jednej z amerykańskich agencji wywiadowczych, stacja ABC podała w ubiegłym tygodniu, że do 2005 roku w okolicach Wilna przetrzymywano ośmiu terrorystów z Al-Kaidy.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mmp/ ap/

Tagi: śledztwo, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz