Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: Msza święta w dniu urodzin Piłsudskiego

0
Podziel się

W 142. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego w Zułowie, odległym od
Wilna o 60 km, została w sobotę odprawiona polowa msza święta.

bEiFmLCd

*W 142. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego w Zułowie, odległym od Wilna o 60 km, została w sobotę odprawiona polowa msza święta. *

Przedstawiciele polskich organizacji społecznych, harcerze i kombatanci złożyli też kwiaty w miejscu, gdzie kiedyś stał dwór Piłsudskich i gdzie marszałek przyszedł na świat. Teraz w tym miejscu rośnie dąb, posadzony jeszcze w 1937 roku przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego i marszałkową Aleksandrę Piłsudską.

Do niedawna ten dąb był jedyną pozostałością po całej kompozycji pomnikowej, przygotowanej - według projektu architekta Romualda Gutta - w 1937 roku. Cudem przetrwał czasy ZSRR, kiedy to tuż obok niego wzniesiono duży zespół zabudowań sowchozowych - fermę, obory, stodoły.

bEiFmLCf

Związek Polaków na Litwie (ZPL) uznał za sprawę honoru godne upamiętnienie tego miejsca. Nabył na własność ponad czterohektarową działkę, na której kiedyś stał dwór Piłsudskich, a dziś rośnie pamiątkowy dąb.

ZPL chce odbudować w Zułowie kompozycję Gutta z 1937 roku.

"Miejsce urodzin marszałka ma się stać miejscem refleksji, zadumy, miejscem pamięci narodowej" - mówi sekretarz ZPL Edward Trusewicz.

Od kilku lat w Zułowie trwa porządkowanie terenu. W tym roku rozpoczęto m.in. demontaż ferm sowchozowych.

bEiFmLCl

Rezerwat pamięci w Zułowie odbudowywany jest głównie za pieniądze społeczne. Wśród litewskich Polaków trwa akcja sprzedaży cegiełek. ZPL ubiega się też o dofinansowanie projektu z funduszy unijnych. Złożył również wniosek do Senatu RP o wsparcie finansowe.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ az/ mw/ abe/

bEiFmLCG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)