Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: Około 10 tys. zniczy w miejscach polskiej pamięci narodowej

0
Podziel się

Około 10 tys. zniczy zapłonęło w piątek na Rossie, najstarszej wileńskiej
nekropolii, gdzie ponad 90 proc. grobów nie ma stałej opieki osób bliskich oraz na grobach polskich
żołnierzy rozsianych po całej Wileńszczyźnie.

bEqCPyTF

Około 10 tys. zniczy zapłonęło w piątek na Rossie, najstarszej wileńskiej nekropolii, gdzie ponad 90 proc. grobów nie ma stałej opieki osób bliskich oraz na grobach polskich żołnierzy rozsianych po całej Wileńszczyźnie.

Ponad 3 tys. zniczy przekazała polska placówka dyplomatyczna w Wilnie, a około 6 tys. zniczy zebrano w corocznej, społecznej akcji "Światełko dla Rossy".

W piątek przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej wspólnie z przedstawicielami polskich organizacji społecznych, kombatantów i harcerzy złożyli też kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci narodowej.

bEqCPyTH

Oddano hołd poległym w powstaniu listopadowym, walczącym o niepodległość Polski w latach 1919-1920, poległym w czasie II wojny światowej.

Złożono wieńce i zapalono znicze na Rossie przy mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego oraz na cmentarzu Antokolskim, gdzie znajduje się największa polska kwatera wojskowa na Litwie. Pochowanych jest tu 1.068 żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej.

Światełka pamięci zapłonęły w Lesie Ponarskim, na największej zbiorowej mogile Polaków na Litwie. Hitlerowcy i kolaborujący z nimi Litwini rozstrzelali tu w czasie II wojny światowej 100 tys. ludzi, głównie Żydów, ale też 20 tys. Polaków.

Nie zapomniano o grobach AK-owców w Niemenczynie, Święcianach, Skrobucianach, Solecznikach, Trokach, a także grobach Polaków i Litwinów w Glinciszkach i Dubinkach.

bEqCPyTN

W czerwcu 1944 roku z rąk litewskich żołnierzy generała Povilasa Plechavicziusa, walczących w czasie wojny po stronie niemieckiej, w Glinciszkach zginęło 38 Polaków. Po kilku dniach w akcji odwetowej, z rąk AK we wsi Dubinki zginęło 27 Litwinów.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ fit/ mhr/

bEqCPyUi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)