Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Litwa: Ostatnie posiedzenie polsko-litewskiego zespołu ds. edukacji

0
Podziel się:

#
dochodzą piątkowa wypowiedź Sielatyckiego dla Radia znad Wilii i ministra edukacji Litwy
Stepanovicziusa dla BNS
#

# dochodzą piątkowa wypowiedź Sielatyckiego dla Radia znad Wilii i ministra edukacji Litwy Stepanovicziusa dla BNS #

25.11. Troki (PAP) - Wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki liczy na to, że strona litewska zaproponuje w piątek, podczas ostatniego posiedzenia polsko-litewskiego zespołu ds. oświaty i mniejszości narodowych, konkretne rozwiązania dotyczące oświaty polskiej na Litwie.

"Klucz do rozwiązania tej sprawy leży po stronie litewskiej" - cytuje w piątek Sielatyckiego polska rozgłośnia w Wilnie "Radio Znad Wilii". Minister zaznacza, że "strona polska może domagać się, argumentować, przedstawiać różne dowody, ale zmiany powinny nastąpić (...) na Litwie w dialogu ze społecznością polską".

Piąte, ostatnie posiedzenie polsko-litewskiego zespołu ekspertów ds. oświaty i mniejszości narodowych rozpoczęło się w piątek rano w Trokach na Litwie. Omawiana jest kwestia finansowej pomocy zagranicznej dla mniejszości narodowych.

Zespół ma także opracować komunikat końcowy i ustalić formułę dalszych kontaktów Polski i Litwy w zakresie edukacji mniejszości narodowych.

Polsko-litewski zespół rozpoczął swoją pracę we wrześniu w Druskiennikach. Potem odbyły się spotkania w Warszawie, Wilnie i Augustowie. Od początku najwięcej uwagi eksperci poświęcili litewskiej ustawie oświatowej, która zakłada daleko idące, niekorzystne dla polskiej mniejszości, zmiany. Najwięcej kontrowersji wzbudza ujednolicenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego we wszystkich szkołach na Litwie. Dotychczas nie udało się dojść do kompromisu w tej sprawie.

Wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki zastrzegł już wcześniej, że niektórych problemów polskiego szkolnictwa na Litwie nie da się rozwiązać bez zmiany litewskiej ustawy o oświacie. Według ministra ostateczny komunikat będzie musiał zawrzeć rozbieżności, skoro nie ma porozumienia w zasadniczych sprawach.

Tymczasem strona litewska pozytywnie ocenia jednak pracę zespołu ekspertów. "Uważamy, że taka forma współpracy, jak omawianie drażliwych kwestii w dziedzinie oświaty na poziomie eksperckim, sprawdziła się. Cztery dotychczasowe spotkania wskazują, że wzrosło wzajemne zrozumienie, zostało wyjaśnionych wiele ważnych spraw dotyczących zarówno oświaty polskiej mniejszości na Litwie, jak i litewskiej w Polsce" - powiedział w piątek agencji BNS minister oświaty i nauki Litwy Gintaras Steponaviczius.

W sprawie litewskiego egzaminu maturalnego premier Donald Tusk napisał list do premiera Litwy Andrusa Kubiliusa. Według polskiego premiera dotychczasowe wyniki pracy zespołu ekspertów trudno nazwać satysfakcjonującymi, dlatego potrzebna jest dobra wola strony litewskiej w sprawie modyfikacji zapisów ustawy oświatowej. Szef polskiego rządu dał w liście do zrozumienia, że okazja do tego, by Wilno wykazało się dobrą wolą w sprawie oświaty, nadarzy się podczas spotkania w Trokach.

W środę premier Litwy wykluczył jednak zmianę litewskiej ustawy o oświacie. "Niejednokrotnie mówiłem, że nie zamierzamy zmieniać ustawy o oświacie i o tym premier Donald Tusk wie od czasu pierwszych naszych rozmów na ten temat" - oświadczył Kubilius.(PAP)

aki/ bur/ rof/ hes/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)