Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: Premier: zdrowy nacjonalizm nie jest niczym złym

0
Podziel się

Troska o interes Litwy i obrona zasad zdrowego nacjonalizmu nie jest niczym
złym - powiedział w czwartek premier Andrius Kubilius, odnosząc się do zastrzeżeń polskich
polityków wobec kandydatury posła Audroniusa Ażubalisa na stanowisko szefa litewskiej dyplomacji.

bEhcSFDp

Troska o interes Litwy i obrona zasad zdrowego nacjonalizmu nie jest niczym złym - powiedział w czwartek premier Andrius Kubilius, odnosząc się do zastrzeżeń polskich polityków wobec kandydatury posła Audroniusa Ażubalisa na stanowisko szefa litewskiej dyplomacji.

"Nie czytałem wypowiedzi (polskich polityków)(...) Ale troska o interes Litwy, obrona zasad patriotyzmu i zdrowego nacjonalizmu nie jest czymś złym" - powiedział Kubilius w wywiadzie dla radia Żiniu Radijas.

We wtorek poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) Jarosław Narkiewicz powiedział PAP, że Ażubalis, który jest przewodniczącym sejmowej komisji spraw zagranicznych, nie raz wypowiadał się nieprzychylnie w kwestii "potrzeb mniejszości narodowych, przede wszystkim polskiej mniejszości i popierał nieprzychylne dla mniejszości działania radykalnego skrzydła partii konserwatywnej".

bEhcSFDr

W środę dziennik "Rzeczpospolita" zacytował zaś eurodeputowanego PiS Pawła Kowala, byłego wiceszefa polskiej dyplomacji, który powiedział, że "trzeba będzie bacznie obserwować poczynania nowego ministra, szczególnie wobec mniejszości polskiej". Jego zdaniem, "jeżeli (Ażubalis) pozostanie przy dotychczasowych poglądach, to na pewno nie będzie to służyło relacjom polsko-litewskim".

Ażubalis wypowiadał się m.in. przeciwko Karcie Polaka, ostrzegając, że może ona zagrażać bezpieczeństwu Litwy. Atakował też szefa AWPL Waldemara Tomaszewskiego, zarzucając mu kompromitowanie kraju na arenie międzynarodowej.

Premier Kubilius podkreślił, że dobrze zna Ażubalisa i nie zgadza się z twierdzeniem, że "jest zagorzałym nacjonalistą w złym znaczeniu tego słowa". "Jest to naprawdę doświadczony polityk, mający duże doświadczenie w dziedzinie polityki zagranicznej, rozumiejący wyzwania i problemy, które trzeba będzie rozstrzygać w dwustronnych relacjach" - zaznaczył Kubilius.

Kandydaturę Ażubalisa na szefa dyplomacji zatwierdziło prezydium współrządzącej partii konserwatywnej, Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, która obsadza resort spraw zagranicznych.

bEhcSFDx

Dotychczasowy minister MSZ Vygaudas Uszackas w ubiegłym tygodniu ustąpił ze stanowiska na żądanie prezydent, która zarzuciła mu prowadzenie samodzielnej polityki zagranicznej i wykorzystywanie stanowiska do autoreklamy.

Prezydent Dalia Grybauskaite zamierza w piątek spotkać się z kandydatem na stanowisko ministra spraw zagranicznych Ażubalisem.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mw/ ap/ gma/

bEhcSFDS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)