Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Sejm przyjął wnioski komisji ws. więzień CIA

0
Podziel się:

Litewski Sejm przyjął we wtorek wnioski parlamentarnej komisji śledczej, która
ustaliła, że na Litwie były stworzone warunki do działalności tajnych więzień CIA. Nie ustalono
jednak, czy warunki te zostały w praktyce wykorzystane.

Litewski Sejm przyjął we wtorek wnioski parlamentarnej komisji śledczej, która ustaliła, że na Litwie były stworzone warunki do działalności tajnych więzień CIA. Nie ustalono jednak, czy warunki te zostały w praktyce wykorzystane.

Za wnioskami komisji opowiedziało się 71 posłów, przeciwko było 12, siedmiu wstrzymało się od głosu.

Komisja śledcza, która składała się z członków sejmowej komisji bezpieczeństwa narodowego i obrony, pod koniec grudnia ustaliła, że Departament Bezpieczeństwa Państwa (DBP) otrzymał od CIA prośbę o przygotowanie odpowiednich pomieszczeń w celu przetrzymywania w nich osób podejrzewanych o terroryzm.

Zebrane przez komisję materiały dowodzą, że w latach 2002-2005 wielokrotnie lądowały na Litwie samoloty, które są kojarzone z CIA.

Według komisji, o realizowaniu wspólnych projektów z CIA wiedzieli byli szefowie DBP Meczys Laurinkus i Arvydas Pocius, a także były wiceszef DBP Dainius Dabaszinskas. Osoby te jednak nie informowały o tym ówczesnych najwyższych władz kraju.

Sejmowa komisja bezpieczeństwa narodowego i obrony postanowiła zwrócić się do prokuratury, by ta ustaliła, czy wspomniane osoby swym działaniem nie nadużyły stanowiska służbowego.

Również litewski Instytut Monitoringu Praw Człowieka apeluje do prokuratury, by niezwłocznie rozpoczęła dochodzenie w sprawie więzień CIA w kraju.

O istnieniu domniemanego więzienia CIA na Litwie dla terrorystów z Al-Kaidy poinformowała w sierpniu zeszłego roku amerykańska telewizja ABC. Według tego źródła działało ono od września 2004 roku do listopada 2005 roku w miejscowości Antaviliai, 10 km od Wilna. Miało znajdować się w ośrodku jeździeckim, w budynku, w którym stworzono cele więzienne i specjalne pomieszczenia przeznaczone do przesłuchań. W Antaviliai można było - twierdzi ABC News - przetrzymywać równocześnie osiem osób podejrzanych o terroryzm.

Litwa jest jednym z trzech krajów Europy Środkowej (obok Rumunii i Polski) podejrzewanych o to, że na ich terenie były tajne więzienia CIA. ABC News, cytując swego konsultanta, byłego głównego doradcę ds. terroryzmu w amerykańskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Richarda Clarke'a, twierdziła, że "nowe państwa (członkowskie NATO)
były tak wdzięczne USA za przyjęcie ich do sojuszu, iż były gotowe zrobić wszystko, o co poproszą Amerykanie".

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ az/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)