Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: Socjaldemokraci wygrali wybory samorządowe

0
Podziel się

W wyborach samorządowych na Litwie wygrała opozycyjna Litewska Partia
Socjaldemokratyczna, zdobywając 16,6 proc.głosów i 328 mandatów spośród 1524 w 60 samorządach -
poinformował w poniedziałek przewodniczący Głównej Komisji Wyborczej Zenonas Vaigauskas.

bEgpFGPp

W wyborach samorządowych na Litwie wygrała opozycyjna Litewska Partia Socjaldemokratyczna, zdobywając 16,6 proc.głosów i 328 mandatów spośród 1524 w 60 samorządach - poinformował w poniedziałek przewodniczący Głównej Komisji Wyborczej Zenonas Vaigauskas.

Według wstępnych wyników, drugie miejsce przypadło współrządzącej partii konserwatywnej Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Zdobyła ona 14,5 proc. głosów i 249 mandatów. Na trzecim miejscu znalazła się Partia Pracy z 9,99 proc. głosów i 165 mandatami, na czwartym Porządek i Sprawiedliwość, który uzyskał 8,6 proc. głosów i 155 mandatów.

Ostateczne wyniki wyborów Główna Komisja Wyborcza ma podać 6 marca.

bEgpFGPr

Już dzisiaj jednak litewscy obserwatorzy wskazują, że prawdziwym zwycięzcą i niespodzianką tych wyborów jest Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL). Zdobyła ona w koalicji z Sojuszem Rosjan 6,5 proc. głosów w skali całego kraju i 65 mandatów.

"Sondaże przedwyborcze nie dawały nam żadnych szans. Prognozowały zdobycie 0,6 proc. głosów" - powiedział w poniedziałkowym wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie "Radia Znad Wilii" przewodniczący AWPL, eurodeputowany Waldemar Tomaszewski. "Jeżeli za 1,5 roku w wyborach do Sejmu uzyskamy taki wynik, zdobędziemy 10 mandatów parlamentarnych i stworzymy swoją frakcję" - dodał.

"Sukces koalicji AWPL i Sojuszu Rosjan jest wynikiem konsolidacji sił przedstawicieli mniejszości narodowych przeciwko ostrej polityce wobec mniejszości narodowych realizowanej przez rządzącą prawicę" - napisał w poniedziałkowym wydaniu dziennik "Lietuvos Rytas".

"Zwycięstwo AWPL i Sojusz Rosjan świadczy o umacnianiu się pozycji i roli mniejszości narodowych" - czytamy na portalu Delfi.

bEgpFGPx

Natomiast w ocenie Tomaszewskiego, zwycięstwo zostało osiągnięte "dzięki stałemu i wiernemu elektoratowi, a także uczciwej pracy partii w ciągu pięciu kadencji".

Tomaszewski przypomina, że AWPL nigdy nie była uwikłana w żadne afery korupcyjne. Partia nie składa obietnic bez pokrycia. Stopniowo buduje dobrobyt ludzi, jest bardzo blisko ludzi i ma bezpośredni kontakt z każdym wyborcą.

W ubiegłych wyborach samorządowych AWPL zdobyła 53 mandaty. Obecnie w koalicji z Sojuszem Rosjan zdobyła 65 mandatów. Według wstępnych obliczeń, AWPL otrzyma 61 mandatów, Sojusz Rosjan - 4.

AWPL zachowa pozycję rządzącą w rejonie wileńskim i solecznickim, gdzie zdobyła zdecydowaną większość głosów: w wileńskim zdobyła 19 mandatów w 27-osobowej radzie, w rejonie solecznickim - 22 mandaty w 25-osobowej radzie.

bEgpFGPy

W Wilnie AWPL zajęła drugą pozycję, uzyskując 11 mandatów w 51-osobowej radzie, z tego dwa mandaty przypadną Sojuszowi Rosjan.

"Propozycję utworzenia koalicji rządzącej w Wilnie otrzymaliśmy już w noc wyborczą, ale nie będziemy pochopnie podejmowali żadnych decyzji. Będziemy negocjowali na twardych zasadach. Zależy nam na realizacji naszego programu" - powiedział Tomaszewski.

AWPL chodzi głównie o rozwój obrzeży miasta, gdzie od 20 lat nie realizuje się żadnych inwestycji, rozszerzenie sieci przedszkoli, których w Wilnie brakuje, a także rozstrzygnięcia problemu zwrotu ziemi w stolicy.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

bEgpFGPz

aki/ ala/

bEgpFGPS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)