Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: W Ejszyszkach odsłonięto pomnik powstania styczniowego

0
Podziel się:

W Ejszyszkach, litewskim miasteczku w rejonie solecznickim, odsłonięto w
niedzielę pomnik upamiętniający powstanie styczniowe. Działania powstańcze bezpośrednio dotyczyły
ziemi ejszyskiej i jej mieszkańców.

W Ejszyszkach, litewskim miasteczku w rejonie solecznickim, odsłonięto w niedzielę pomnik upamiętniający powstanie styczniowe. Działania powstańcze bezpośrednio dotyczyły ziemi ejszyskiej i jej mieszkańców.

W 1863 roku wikary parafii ejszyskiej ks. Józef Horbaczewski jako pierwszy w powiecie lidzkim ogłosił Manifest Rządu Tymczasowego. Powstańcy pod jego dowództwem dołączyli do oddziału Ludwika Narbutta. Wśród powstańców z Ejszyszek był między innymi malarz Michał Elwiro Andriolli - ilustrator dzieł Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Józefa Ignacego Kraszewskiego. Pomnik upamiętniający powstanie styczniowe został wzniesiony na centralnym placu miasteczka. Jak podkreślił inicjator jego budowy, wicemer rejonu solecznickiego, ejszyszczanin Andrzej Andruszkiewicz, "jest to wyraz pamięci i szacunku dla tych, którzy przed 150. laty podjęli walkę o niepodległość; symbol bohaterskiej walki o niepodległość Polski i Litwy"

Pomnik to dwie granitowe stele symbolizujące dwa narodowe państwa: Polskę i Litwę, które zaczęły powstawać w wyniku działań powstańczych, ustawione na postumencie z czterech stopni, symbolizujących cztery wieki wspólnej historii. Na stelach został umieszczony napis w językach polskim i litewskim: "Pamięci bohaterów tej ziemi, którzy poświęcili swe życie, abyśmy żyli w wolnej i sprawiedliwej ojczyźnie 1863-1864". Powstanie styczniowe wybuchło w styczniu 1863 roku w Królestwie Polskim, a potem na terenie byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Objęło swym zasięgiem tereny obecnej Polski, Litwy, Białorusi i części Ukrainy. Mimo początkowych sukcesów, zakończyło się klęską powstańców jesienią 1864 roku. Ubiegły rok na Litwie, z inicjatywy Sejmu, ogłoszono Rokiem Powstanie Styczniowego. Przyczyniło się to popularyzacji wiedzy o tym zrywie niepodległościowym, który w czasach radzieckich usiłowano wymazać z kart podręczników do historii. Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP) aki/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)