Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: Wielkie sprzątanie cmentarza na Rossie w Wilnie

0
Podziel się

Na najstarszej wileńskiej nekropolii - liczącym blisko 250 lat cmentarzu na
Rossie - rozpoczęło się w środę wielkie sprzątanie. Biorą w nim udział głównie uczniowie ze szkól
polskich Wilna i Wileńszczyzny.

bEhyXled

Na najstarszej wileńskiej nekropolii - liczącym blisko 250 lat cmentarzu na Rossie - rozpoczęło się w środę wielkie sprzątanie. Biorą w nim udział głównie uczniowie ze szkól polskich Wilna i Wileńszczyzny.

Sprzątanie odbywa się z inicjatywy Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. Do soboty ma być uporządkowanych 13 tys. grobów.

Rossa znajduje się na wzgórzach porośniętych starodrzewem. Przeważają tu drzewa liściaste, dlatego głównym zadaniem jesienią jest sprzątnięcie liści.

bEhyXlef

Uczniowie polskich szkół od lat sprzątają cmentarz, ale po raz drugi odbywa się to w sposób zorganizowany. Wiosną br. stara część Rossy został podzielona na 19 kwater. Kwatery rozdzielono między poszczególne szkoły, które teraz stale się nimi opiekują.

Nauczyciele mówią, że uczniowie chętnie biorą udział w porządkowaniu. Traktują to jako swój obowiązek, swoistą lekcję patriotyzmu.

Na Rossie złożone jest serce marszałka Józefa Piłsudskiego, są tam groby jego matki, brata, siostry i pierwszej żony. Spoczywają tam również profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego. Są groby poety Władysława Syrokomli, archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza, a także dwojga dzieci Stanisława Moniuszki i wielu innych Polaków.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

bEhyXlel

aki/ az/ kar/

bEhyXleG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)