Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Wnioski parlamentarnej komisji ws. skandalu pedofilii

0
Podziel się:

Dochodzenie w głośnej sprawie pedofilii na Litwie było prowadzone opieszale -
taki wniosek przedstawiła w środę sejmowa komisja prawa i praworządności po przeprowadzeniu
parlamentarnego śledztwa.

Dochodzenie w głośnej sprawie pedofilii na Litwie było prowadzone opieszale - taki wniosek przedstawiła w środę sejmowa komisja prawa i praworządności po przeprowadzeniu parlamentarnego śledztwa.

"Oceniamy, że brak operatywności i brak kompetencji w działaniu wyrządziły szkodę całemu dochodzeniu i to może mieć wpływ na końcowy wynik" - powiedział przewodniczący komisji Stasys Szedbaras, zaznaczając, że większość wniosków komisji ma charakter niejawny.

Sejmowa komisja zaleciła prokuratorowi generalnemu Litwy zaostrzenie sankcji wobec osób, które prowadziły dochodzenie.

5 października zamordowani zostali sędzia Jonas Furmanaviczius i Violeta Naruszevicziene. O ich zabicie podejrzewany jest 37-letni Drasius Kedys z Kowna. Przed rokiem złożył on skargę na policji, że jego czteroletnia córka była molestowana, wskazując jako podejrzanych m.in. sędziego Furmanavicziusa i biznesmena Andriusa Usasa, któremu już przedstawiono zarzuty. Naruszevicziene miała rzekomo umożliwić sędziemu kontakt z dzieckiem.

Kedys wysłał około 200 listów z nagraniem opowiadania dziewczynki o tym, jak była molestowana. Skierował je m.in. do posłów, eurodeputowanych i mediów. Jednak ani jego skarga na policji, ani listy nie przekonały wówczas wymiaru sprawiedliwości, polityków i dziennikarzy do konieczności wyjaśnienia sprawy.

Podejrzewany o dokonanie morderstw Kedys ciągle się ukrywa.

Prokurator generalny Litwy Algimantas Valantinas podczas środowej konferencji prasowej przyznał, że "nie wszystko w tej sprawie zostało wykonane należycie i że niektórzy ponieśli już za to karę".

W związku ze sprawą pedofilii jeden z prokuratorów został zwolniony z pracy, trzech prokuratorów przeniesiono na niższe stanowiska, dwóm udzielono nagany, jeden otrzymał upomnienie.

Zadaniem parlamentarnej komisji śledczej było wyjaśnienie, czy badanie skarg Kedysa prowadzono z przestrzeganiem wymogów ustawowych, czy dochodzenie nie było bezpodstawnie opóźniane i jakie działania podjęły instytucje państwowe, by wstępne dochodzenia odbywały się w sposób bardziej operatywny i efektywny.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)