Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: Wybory do PE już w niedzielę, ale mało o tym informacji

0
Podziel się

Wybory do Parlamentu Europejskiego na Litwie
odbędą się już w najbliższą niedzielę, ale kampania wyborcza w
ogóle nie jest widoczna.

bEgEgkIB

Wybory do Parlamentu Europejskiego na Litwie odbędą się już w najbliższą niedzielę, ale kampania wyborcza w ogóle nie jest widoczna.

Po znowelizowaniu ordynacji wyborczej, została ona sprowadzona głównie do nudnych debat w telewizji publicznej, które oglądają jedynie osoby zainteresowane.

W celu wyrównania szans na Litwie w czasie kampanii plakaty wyborcze można umieszczać jedynie na specjalnie wystawionych z tej okazji tablicach ogłoszeń. Tablice są małe, nieestetyczne i ta forma reklamy nie jest popularna.

bEgEgkID

Zabroniona jest też agitacja w telewizji i radiu w formie spotów reklamowych. Programy informacyjne unikają nawet wiadomości o udziale partii w kampanii wyborczej, bo mogą być posądzone o reklamę, za co grozi grzywna.

Kampania wyborcza sprowadza się więc do bezpłatnych debat w radiu i telewizji i do wrzucania ulotek do skrzynek pocztowych.

Z powodu niemrawej kampanii wyborczej i małej wiedzy o działalności PE przewiduje się, że udział w tych wyborach weźmie około 25 proc. wyborców.

Przy tak niskiej frekwencji szanse na zwycięstwo mają przede wszystkim partie, które posiadają stały i aktywny elektorat.

bEgEgkIJ

Prognozuje się, że Litewska Partia Socjaldemokratyczna, która obecnie w kraju znajduje się w opozycji, uzyska około 12 proc., partia konserwatywna Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci - około 10 proc.

Sondaże przedwyborcze wskazują też, że pięcioprocentowy próg wyborczy przekroczy partia Porządek i Sprawiedliwość i Partia Pracy.

Niektórzy obserwatorzy uważają, że również Akcja Wyborcza Polaków na Litwie przekroczy próg wyborczy, bo jej elektorat zalicza się do najbardziej zdyscyplinowanych.

O 12 miejsc przypadających Litwie w PE będzie walczyło 265 kandydatów, reprezentujących 15 partii.

bEgEgkIK

Aleksandra Akińczo(PAP)

aki/ klm/ kar/

bEgEgkJe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)