Notowania

litwa
23.07.2009 13:32

Litwa zmaga się z kryzysem. Tnie wydatki

Od maja o 10 proc. zostały zmniejszone płace urzędników. Zmniejszono wydatki na inwestycje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(soylentgreen23/CC/flickr)

Budżet Litwy zostanie zmniejszony ze względu na kryzys o 2,1 mld litów (580 mln euro) - postanowił w czwartek litewski Sejm.

Jest to już druga korekta tegorocznego budżetu. Pierwszą dokonano w maju, zmniejszając budżet o 3,3 mld litów ( 1 mld euro).

Premier Litwy Andrius Kubilius mówi, że w planach rządu jest to już ostatnie w tym roku cięcie budżetowe, ale zagwarantować tego nie może.

W wyniku zmniejszenia budżetu, od 1 sierpnia pensje polityków, urzędników państwowych, pracowników budżetowych zostaną zmniejszone o 5-10 proc., a podatek VAT wzrośnie z 19 do 21 proc.

Zobacz jak wygląda Litwa z lotu ptaka:

Opozycja krytykuje rząd - jej zdaniem nie należy zmniejszać dochodów i zwiększać podatków, co osłabia konsumpcję i w efekcie wpływy do budżetu, lecz pobudzać gospodarkę i wspierać przedsiębiorczość.

W ocenie rządzącej koalicji, cięcia budżetowe są konieczne, by uniknąć losu Łotwy i Islandii.

Antykryzysowe działania litewski rząd podjął już w grudniu ubiegłego roku. Od stycznia na Litwie podatek VAT wzrósł z 18 do 19 proc., a podatek od zysku z 15 do 20 proc. Natomiast podatek dochodowy został obniżony z 24 do 21 proc.

Od stycznia zwiększono akcyzę na paliwo, alkohol i papierosy.

Od maja o 10 proc. zostały zmniejszone płace urzędników. Zmniejszono wydatki na inwestycje, remont dróg i usługi transportowe.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Nowy rząd na Litwie. Prezydent powierza misję ]( http://news.money.pl/artykul/nowy;rzad;na;litwie;prezydent;powierza;misje,225,0,491233.html )
Tagi: litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz