Notowania

wiadomości
20.11.2013 21:58

Litwin laureatem konkursu na Światowym Festiwalu Piosenki dla Niewidomych

Litwin Grazvydas Sidiniauskas zajął pierwsze miejsce w konkursie wokalnym Światowego Festiwalu Piosenki dla Niewidomych. Ogłoszenie nazwisk laureatów i wręczenie nagród odbyło się w środę w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Litwin Grazvydas Sidiniauskas zajął pierwsze miejsce w konkursie wokalnym Światowego Festiwalu Piosenki dla Niewidomych. Ogłoszenie nazwisk laureatów i wręczenie nagród odbyło się w środę w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Jury nagrodziło Sidiniauskasa za wykonanie piosenki "The Waiting". Jest on również autorem tekstu i muzyki do utworu, jaki zaśpiewał. Sidiniauskas śpiewa, gra na saksofonie, oboju, fortepianie i gitarze. Pierwszy utwór napisał w wieku 12 lat. Studiuje w Konserwatorium Muzycznym w Wilnie. Uczestniczył i zdobywał nagrody w wielu konkursach krajowych i międzynarodowych, śpiewał także w półfinale Eurowizji.

Drugie miejsce zdobyła Polka Anna Rossa, a trzecie Silvia Mattia z Włoch. Nagrodę publiczności otrzymał Łukasz Żelechowski.

Laureaci odebrali statuetki zaprojektowane przez krakowskiego rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja.

Jak poinformował członek jury baryton Marcin Bronikowski, poziom konkursu był bardzo wysoki. "Wokaliści ciekawie interpretowali utwory o różnorodnej tematyce" - powiedział na konferencji prasowej poprzedzającej galę.

Pierwszy Światowy Festiwal Piosenki dla Niewidomych "Głos z serca" trwał trzy dni. Miał formę konkursu wokalnego. Aby walczyć o miano najlepszych pod Wawel przyjechało 26 osób z dysfunkcjami wzroku z takich krajów jak: Islandia, Litwa, Rosja, Rumunia, Szwecja, Węgry, Włochy, Ukraina, USA i Polska. W czasie poniedziałkowych i wtorkowych przesłuchań jury wyłoniło 12 finalistów. Spośród tej dwunastki wybrało laureatów pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca.

Honorowymi patronami przedsięwzięcia byli: Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jarosław Duda, prezydent miasta Jacek Majchrowski oraz marszałek Małopolski Marek Sowa.

Polska Agencja Prasowa objęła patronatem medialnym festiwal.

Krakowskie Kluby Lions, które zainicjowały przegląd, działają w ramach międzynarodowej organizacji dobroczynnej Lions Clubs International. Lions Clubs powstała w 1917 r. w USA. Zrzesza ponad 1,3 mln osób, 45 tys. klubów w ok. 200 krajach świata. W Polsce funkcjonuje ponad 50 klubów Lions. Skupiają ok. 1,2 tys. członków. W Krakowie działają cztery kluby liczące ponad 80 osób. (PAP)

bko/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz