Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lodołamacze ruszyły do akcji na Zbiorniku Włocławskim

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o pracy lodołamaczy i sytuacji na Wiśle
#

# dochodzi informacja o pracy lodołamaczy i sytuacji na Wiśle #

12.02. Płock (PAP) - Sześć lodołamaczy wyruszyło w środę w południe do akcji kruszenia lodu na Zbiorniku Włocławskim na Wiśle - największym sztucznym akwenie w Polsce. Ich celem jest udrożnienie koryta rzeki by zapobiec piętrzeniu się płynącej kry lodowej i ewentualnemu powstawaniu zatorów.

Decyzje o wprowadzeniu lodołamaczy do akcji podjął Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie.

Jak poinformował PAP Jan Piątkowski, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w płockim Urzędzie Miasta, w środę po południu lodołamacze dopłynęły w rejon Dobrzynia nad Wisłą.

W jego ocenie, nie jest wykluczone, że w czwartek część jednostek skieruje się dalej w górę rzeki w kierunku Nowego Duninowa pod Płockiem, a część pozostanie w okolicy zapory we Włocławku, spławiając tam napływającą krę i śryż lodowy.

"Pokrywa lodowa zalega na całym Zbiorniku Włocławskim, praktycznie od brzegu do brzegu. Grubość lodu wynosi od 20 do 35 cm. Spodziewamy się, że w czwartek lodołamacze powinny dopłynąć do Nowego Duninowa" - powiedział PAP Piątkowski. Podkreślił, iż obecnie na Zbiorniku Włocławskim nie obserwuje się hamowania przepływu wody pod lodem, co mogłoby powodować miejscami wzbieranie rzeki.

Według rzeczniczki warszawskiego RZGW Urszuli Tomoń, do akcji lodołamania na Zbiorniku Włocławskim skierowano w środę wszystkie lodołamacze, które od grudnia ubiegłego roku czekały w gotowości przy zaporze we Włocławku: Gepard, Lew, Niedźwiedź, Jaguar, Kangur i Basior.

Zgodnie z planem warszawskiego RZGW, sześć lodołamaczy, po zakończeniu obecnej akcji lodołamania, będą nadal stacjonowały przy tamie we Włocławku co najmniej do 15 marca.

Sytuacja na Wiśle w rejonie Płocka, Kępy Polskiej i Wyszogrodu jest obecnie stabilna. W środę po południu poziom rzeki w Wyszogrodzie wynosił 490 cm przy stanie ostrzegawczym 500 cm, a w Kępie Polskiej 425 cm przy stanie ostrzegawczym 450 cm. W ciągu doby notowano tam minimalne wahania poziomu wody.

Zbiornik Włocławski na Wiśle ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku. To największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się od Płocka do Włocławka.

Lodołamacze są tam wprowadzane do akcji, kiedy pokrywa lodowa zagraża swobodnemu przepływowi wody - np. w sytuacji, gdy dochodzi do miejscowego piętrzenia się spływającego lodu lub śryżu i powstawania zatorów, grożących wylaniem wzbierającej rzeki.

RZGW w Warszawie zarządza obszarem o powierzchni ponad 111 tys. km kw., czyli mniej więcej 1/3 powierzchni Polski. Obejmuje on dorzecze Wisły - region wodny Środkowej Wisły i regiony wodne rzek Jarft, Świeżej, Łyny, Węgorapy i Niemna, a także Wielkie Jeziora Mazurskie.

Do głównych zadań RZGW w Warszawie, który jest państwową jednostką budżetową, należy m.in. utrzymywanie wód i urządzeń wodnych, w tym nadzór nad budowlami hydrotechnicznymi, prace regulacyjne i roboty pogłębiarskie oraz ochrona przeciwpowodziowa. (PAP)

mb/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)