Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódź: 15 osób ukończyło jedyny w Polsce kurs na animatorów lalkowych

0
Podziel się

15 bezrobotnych osób ukończyło jedyny w Polsce bezpłatny kurs animacji lalkowej
w łódzkim Se-ma-forze. Część z nich od stycznia rozpocznie pracę na planie zdjęciowym. W Polsce
jest ok. 20 profesjonalnych animatorów klasycznych.

bEqaZaqd

15 bezrobotnych osób ukończyło jedyny w Polsce bezpłatny kurs animacji lalkowej w łódzkim Se-ma-forze. Część z nich od stycznia rozpocznie pracę na planie zdjęciowym. W Polsce jest ok. 20 profesjonalnych animatorów klasycznych.

"Oscarowa animacja - szansą na zawodowy sukces" to jedyny taki kurs w Polsce i jeden z niewielu na świecie. Od czerwca, po rekrutacji, 60 osób rozpoczęło półroczną przygodę z animacją poklatkową. Do kolejnych etapów kwalifikowano tylko połowę kursantów.

Ostatecznie finaliści kursu wykonali własne etiudy dyplomowe, a pięcioro z nich rozpocznie od stycznia pracę na profesjonalnym planie zdjęciowym przy serialu "Parauszek i Przyjaciele" - powiedziała PAP rzeczniczka Se-ma-fora Marta Mękarska.

bEqaZaqf

Przeprowadzenie kursu pozwoliło na zwiększenie kadry profesjonalnych animatorów klasycznych w Polsce o połowę, bowiem obecnie jest ich ok. 20.

"W Polsce brakuje animatorów. Gdybyśmy mieli rozpocząć jakąś większą produkcję np. w Se-ma-forze, zabrakłoby osób, które mogłyby przy niej pracować" - powiedział PAP koordynator kursu Borys Piasny.

Na potrzeby kursu zbudowano specjalne plany zdjęciowe, a kursanci zaliczyli szereg zajęć praktycznych m.in. z animacji lalką, plasteliną czy solą podczas animacji materiałów sypkich.

Współautorami programu treningowego była firma Stop Motion Pro oraz Wydział Filmu i Animacji Rochester Institute of Technology. Koordynatorem ze strony USA był Tom Gasek, utytułowany amerykański reżyser i animator ("Uciekające kurczaki", "Wallace i Gromit").

bEqaZaql

Wykładowcami kursu byli też czołowi animatorzy studia Se-ma-for - Piotr Ficner, Katarzyna Okoniewska, Paulina Szewczyk oraz Tim Allen i Jens Jonathan Gulliksen, którzy animowali m.in. superprodukcje Tima Burtona ("Frankenweenie" i "Gnijąca Panna Młoda").

Najstarszy finalista kursu ma 47 lat, najmłodszy - 23. Wśród absolwentów są tylko dwie kobiety. Zdecydowana większość kursantów posiada wykształcenie wyższe, związane z branżą artystyczną lub reklamową. Na zakończeniu - przy wsparciu specjalistów - zbudowali oni lub wycinali własne postacie i dekoracje, tworząc dyplomowe etiudy w technikach animacji lalkowej oraz wycinankowej.

"Umiejętność tchnięcia życia w odrobinę stali i silikonu, z których zbudowana jest lalka pozwoli mi sprawić, że będzie ona oddychać, płakać, czekać. Dzięki temu będę mógł u widza wzbudzić radość, ciekawość, sprowokować do refleksji. Mało jest na świecie ludzi, którzy potrafią ożywić martwą materię" - mówi jeden z najbardziej chwalonych uczestników kursu Tomasz Baszczyński, który wcześniej pracował jako grafik w agencji reklamowej.

Niektóre etiudy przygotowane przez absolwentów kursu prezentowane mają być w 2014 roku na międzynarodowych festiwalach animacji.

bEqaZaqm

Była to druga edycja kursu "Oscarowa animacja-szansą na zawodowy sukces", który otrzymał ponad 840 tys. zł unijnego dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Organizatorzy zapowiadają w przyszłości kolejne jego edycje. (PAP)

szu/ eaw/

bEqaZaqG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)