Notowania

wiadomości
18.04.2011 16:17

Łódź: 23 mln zł na renowację dwóch zabytków w Łodzi

Za 23 mln zł samorząd województwa wyremontuje w Łodzi dwa zabytkowe obiekty - neorenesansową willę fabrykanta Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki i budynek dawnego Banku Przemysłowego przy ul. Roosevelta. W obu tych obiektach mieścić się będą instytucje samorządu regionu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Za 23 mln zł samorząd województwa wyremontuje w Łodzi dwa zabytkowe obiekty - neorenesansową willę fabrykanta Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki i budynek dawnego Banku Przemysłowego przy ul. Roosevelta. W obu tych obiektach mieścić się będą instytucje samorządu regionu.

W październiku ma się zakończyć, trwająca od kilku miesięcy, renowacja zabytkowej, XIX-wiecznej willi fabrykanta Ludwika Meyera. Budynek został zaprojektowany w 1887 roku przez architekta miejskiego Hilarego Majewskiego, a wzniesiony kilka lat później.

To jeden z zabytków stojących przy ulicy Moniuszki - dawnym Pasażu Meyera, który do 1905 roku był prywatną ulicą zabudowaną eleganckimi willami. Przejazd Pasażem Meyera był płatny; pasaż jako pierwsza ulica w Łodzi otrzymał oświetlenie elektryczne. W 1920 r. jego nazwę zmieniono na ul. Stanisława Moniuszki.

Samorząd województwa, który jest właścicielem willi, przeznaczył na jej renowację 13 mln zł; prawie 4 mln zł będzie pochodziło z UE - w budynku swoją siedzibę będzie miał m.in. departament zajmujący się funduszami unijnymi.

"Po przeprowadzeniu prac pod okiem konserwatora zabytków obiekt zmieni swój charakter. Znajdzie się w nim także Centrum Obsługi Przedsiębiorców i Centrum Informacji Turystycznej Województwa Łódzkiego" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom marszałek województwa Witold Stępień.

To jeden z dwóch zabytkowych obiektów, które odrestauruje samorząd województwa. Drugi to budynek dawnego Banku Przemysłowego przy ul. Roosevelta, w którym obecnie mieści się Centrum Obsługi Przedsiębiorców.

Na jego renowację, która ma się zakończyć na początku 2013 roku, władze regionu chcą przeznaczyć ponad 10 mln zł. "Za dwa lata ma tam się przenieść cały sejmik województwa łódzkiego. Ten budynek funkcjonuje, ale przywrócenie mu tego awnego blasku wymaga kompleksowego podejścia do tej kamienicy" - zaznaczył Stępień.

Przypomniał, że w Łódzkiem od ubiegłego roku funkcjonuje finansowany przez regionalny samorząd Program Ochrony Zabytków. W ubiegłym roku przyznano w sumie 2 mln zł dotacji na ponad 20 projektów renowacji i konserwacji zabytków. W tym roku na ten cel w budżecie zagwarantowano 2,5 mln zł, a zgłoszono 120 wniosków. Do końca maja ma być wiadomo, które projekty otrzymają samorządowe wsparcie. (PAP)

szu/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz