Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łódź: 50 osób otrzyma dotację na własny biznes z miejskich projektów

0
Podziel się:

50 osób poniżej 30. roku życia lub powyżej 50 lat będzie mogło otrzymać dotację
na otwarcie własnej firmy w ramach dwóch projektów realizowanych przez Biuro Funduszy Europejskich
Urzędu Miasta Łodzi. Zakładają one też szkolenia i doradztwo dla otwierających biznes.

50 osób poniżej 30. roku życia lub powyżej 50 lat będzie mogło otrzymać dotację na otwarcie własnej firmy w ramach dwóch projektów realizowanych przez Biuro Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Łodzi. Zakładają one też szkolenia i doradztwo dla otwierających biznes.

Celem obu projektów jest rozwój przedsiębiorczości i samozatrudnienia wśród mieszkańców Łodzi, a ich realizacja ma się rozpocząć wczesną jesienią tego roku.

Projekt "Kreowanie biznesu - wsparcie dla młodych łodzian" skierowany jest do osób poniżej 30. roku życia, natomiast projekt "Biznes 50+ - im dojrzalszy, tym lepszy" - do osób powyżej 50 lat, pozostających bez zatrudnienia.

Jak podkreśla dyrektor Biura Funduszy Europejskich łódzkiego magistratu Katarzyna Kowalska, to właśnie te grupy wiekowe znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy.

"Osoby do 30. roku życia mają trudności w znalezieniu satysfakcjonującego zatrudnienia, natomiast osoby powyżej 50 lat mają trudności z jego utrzymaniem, bądź powrotem na rynek pracy. Stąd też projekty skierowane do tych grup wiekowych" - mówiła na wtorkowej konferencji prasowej Kowalska.

W ramach projektów wsparcie finansowe w wysokości do 30 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymać będzie mogło 30 osób poniżej 30. roku życia oraz 20 osób powyżej 50 lat. Przewidziano także szkolenia i doradztwo indywidualne z zakresu otwierania i prowadzenia firmy.

Zakwalifikowane do projektów osoby otrzymają także wsparcie pomostowe w wysokości do 1,6 tys. zł na osobę przez pół roku z możliwością przedłużenia do roku, a także będą mogły skorzystać z jednorazowego wsparcia szkoleniowo-doradczego w zakresie efektywnego wykorzystania dotacji (do 1,5 tys. zł na osobę). Kolejnych 10 osób, które nie otrzymają dotacji, zostanie wspartych poprzez szkolenia i doradztwo.

Rekrutacja do obu projektów ruszyć ma we wrześniu lub w październiku. Wśród podstawowych kryteriów, jakie muszą spełniać ubiegający się o dotację, są: status osoby niezatrudnionej, odpowiedni wiek oraz brak zarejestrowanej działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy poprzedzających przystąpienie do projektu.

Wnioskodawcy będą musieli wypełnić formularz rejestracyjny, w którym m.in. będą opisywali swój pomysł na biznes.

"Będziemy go oceniać pod kątem realności i posiadanych zasobów przez wnioskodawcę. W dalszej kolejności będą przeprowadzane rozmowy kwalifikacyjne i testy, które pozwolą nam ocenić, czy osoba, która chce otworzyć działalność, jest zmotywowana i ma predyspozycje do jej prowadzenia" - zaznaczyła Kowalska.

Projekty będą realizowane do II kwartału 2015 r. Ich łączna wartość to prawie 3 mln zł. Oba otrzymały unijne dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. (PAP)

szu/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)