Notowania

łódź
30.06.2009 15:02

Łódź: Apelacja ws. zabójstwa i zgwałcenia nastolatki

# dochodzi informacja o odroczeniu wyroku #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o odroczeniu wyroku #

30.06. Łódź (PAP) - Dopiero za tydzień łódzki sąd apelacyjny ogłosi wyrok w procesie odwoławczym skazanego na dożywocie 21-letniego Rafała K., oskarżonego o zabójstwo i zgwałcenie niespełna 15-letniej Pauliny z Krośniewic (Łódzkie).

We wtorek sąd odwoławczy rozpoznał - za zamkniętymi drzwiami - apelację obrońcy Rafała K. Obrona wnioskuje o zmianę kwalifikacji prawnej na nieumyślne spowodowanie śmierci, a tym samym o łagodniejszą karę lub uchylenie wyroku i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania. Zdaniem obrońcy, wyrok w tej sprawie jest zbyt surowy.

Początkowo SA miał ogłosić wyrok jeszcze we wtorek po południu.

Po naradzie zdecydował jednak - "z uwagi na zawiłość sprawy" - o odroczeniu wydania wyroku do 7 lipca.

W styczniu łódzki sąd okręgowy, skazując Rafała K. na dożywocie, orzekł, że będzie mógł on ubiegać się o przedterminowe zwolnienie dopiero po 40 latach pobytu w więzieniu. Był to drugi proces w tej sprawie i zakończył się takim samym wyrokiem. Poprzedni - po odwołaniu obrony - uchylił SA uznając, że sąd pierwszej instancji nie dokonał wnikliwej oceny dowodów.

Do zbrodni doszło w maju 2007 roku. Jak ustalono, niespełna 15-letnia Paulina umówiła się z Rafałem K. na spacer w parku. Do domu już nie wróciła. Obnażone zwłoki nastolatki znaleziono po kilkunastu godzinach poszukiwań w zaroślach w parku. Sekcja zwłok wykazała, że dziewczyna została zgwałcona, a przyczyną zgonu było uderzenie ręką w krtań.

Proces miał charakter poszlakowy. Oskarżony przed sądem i w śledztwie nie przyznał się do zabójstwa i gwałtu, a jedynie do nieumyślnego spowodowania śmierci dziewczyny. Zmieniał swoje wyjaśnienia. Utrzymywał m.in., że jej śmierć nastąpiła przypadkowo, kiedy podczas zabawy w "berka" uderzył ją niechcący w krtań dłonią.

Sąd okręgowy jednak nie dał mu wiary i uznał, że wszystkie dowody i poszlaki oraz opinie biegłych w tej sprawie wskazują, że to Rafał K. zgwałcił, a później zabił nastolatkę.

Dopuszczając się gwałtu, mężczyzna użył prezerwatywy, żeby nie pozostawić śladów swojego DNA. Sąd ocenił, że uderzając dziewczynę z dużą siłą ręką w krtań, musiał się liczyć, że może ją zabić.

Wymierzając karę dożywocia sąd pierwszej instancji wziął pod uwagę okoliczności obciążające. Podkreślił, że mimo młodego wieku mężczyzna był wcześniej karany za kradzieże i gwałt; według oskarżenia zbrodnię popełnił trzy dni po skazaniu go za zgwałcenie innej kobiety i wyjściu z aresztu. (PAP)

szu/ itm/ jbr/

Tagi: łódź, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz