Notowania

wiadomości
18.04.2011 15:47

Łódź: Dzień Dziecka w Republice Książek

Imprezę pod hasłem "Dzień Dziecka w Republice Książki", która ma promować wśród dzieci i ich rodziców modę na czytelnictwo, na przełomie maja i czerwca chce zorganizować Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Imprezę pod hasłem "Dzień Dziecka w Republice Książki", która ma promować wśród dzieci i ich rodziców modę na czytelnictwo, na przełomie maja i czerwca chce zorganizować Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. *

"To są dwa dni, które chcemy objąć takim +programem książkowym+. 29 maja na terenie naszego muzeum i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, z którą rozpoczęliśmy współpracę, odbędzie się całodniowy piknik adresowany głównie do rodziców i dzieci. Większość działań w ramach pikniku będzie miała charakter warsztatowo-plastyczny, związany z książką" - poinformowała Jadwiga Tryzno z Muzeum Książki Artystycznej.

Oprócz warsztatów organizatorzy przygotowali też m.in. wystawę książek, pokazy multimedialne i "parateatralne czytanie" w wykonaniu aktorów Teatru Pinokio. Część warsztatowa będzie powtórzona 1 czerwca dla dzieci z przedszkola, szkoły podstawowej i świetlicy środowiskowej z Księżego Młyna w Łodzi.

Obie imprezy zostały przygotowane w ramach Republiki Książki, w skład której weszli twórcy kultury, działacze organizacji pozarządowych, dziennikarze i wydawcy. Ta swego rodzaju koalicja została powołana w grudniu 2010 r. pod hasłem "Czytanie włącza". Celem Republiki Książki jest wspieranie i koordynacja wszystkich działań na rzecz rozwoju czytelnictwa.

Jedną z łódzkich imprez organizowanych pod szyldem Republiki Książki jest konkurs na recenzję współczesnej prozy bądź tomiku wierszy wydanych po raz pierwszy w latach 2005-2010. Konkurs odbywa się pod hasłem "Spadkobiercy Reymonta i Tuwima". Prace będą oceniane przez jury reprezentujące stowarzyszenia twórcze i Uniwersytet Łódzki.

"Konkurs jest adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych Łodzi i regionu łódzkiego a recenzja musi dotyczyć utworu autora związanego z łódzkim środowiskiem literackim" - poinformowała poseł PO Iwona Śledzińska-Katarasińska, która w piątek zorganizowała konferencję prasową dot. łódzkich inicjatyw w ramach Republiki Książki.

Jest wśród nich, zaplanowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. J. Piłsudskiego w Łodzi, sesja naukowa, która ma przedstawić tendencje w czytelnictwie w minionych dziesięciu latach.(PAP)

duk/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz