Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Light Move Festival ma finansowanie na kolejne trzy lata

0
Podziel się:

Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła - Light Move Festival będzie odbywał się w
Łodzi co najmniej przez najbliższe trzy lata. Trzecia edycja imprezy, która znalazła się w gronie
największych festiwali światła w Europie, odbędzie się w dniach 10-13 października.

Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła - Light Move Festival będzie odbywał się w Łodzi co najmniej przez najbliższe trzy lata. Trzecia edycja imprezy, która znalazła się w gronie największych festiwali światła w Europie, odbędzie się w dniach 10-13 października.

W łódzkim magistracie podpisano w czwartek porozumienie o współpracy przy organizacji Light Move Festiwal pomiędzy władzami miasta, organizatorami przedsięwzięcia z Fundacji Lux Pro Monumentis oraz Philips Lighting Poland, który jest partnerem strategicznym imprezy.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła, że dzięki tej umowie impreza ma zapewnione współfinansowanie na kolejne trzy lata. "Udało się znaleźć stałego partnera, który wspomaga nas w organizacji tego festiwalu. Mamy szansę rozwijać festiwal w Łodzi, możemy planować zdecydowanie szerzej, więcej i z większym rozmachem" - mówiła prezydent miasta. Podkreśliła, że w światłach festiwalu najlepiej widać piękno ukryte w murach łódzkich kamienic.

Przedstawiciele Philips Lighting Poland zadeklarowali wsparcie i jeszcze większe niż dotychczas zaangażowanie finansowe, techniczne i technologiczne w organizację festiwalu. Jak przyznał Bogdan Rogala, wiceprezes Philips Lighting Poland, firma miała propozycje współpracy z innych miast, ale wybrała Łódź ze względu na klimat miasta, zainteresowanie władz i zaangażowanie mieszkańców.

Umowa nie określa wysokości finansowania festiwalu światła. Ma to być ustalane przed każdą kolejną edycją. Koszt tegorocznej, która odbędzie się w dniach 10-13 października organizatorzy szacują na 600-800 tys. zł. Kolejny raz nie zabraknie iluminacji architektonicznych podkreślających piękno i unikatowość śródmiejskiej zabudowy. Festiwal ma też promować młodych artystów wykorzystujących w swoich projektach światło.

Z powodu remontu głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej - zmieni się lokalizacja świetlnych prezentacji. Podświetlone będą zabytkowe budynki tylko na fragmencie "Pietryny", a także na placu Wolności, ul. Nowomiejskiej czy na Rynku Starego Miasta. Zaplanowano także świetlne instalacje artystyczne w Parku Staromiejskim.

W programie imprezy przewidziane świetlne wydarzenia nawiązujące do obchodów Roku Juliana Tuwima, szczególnie atrakcyjne dla publiczności pokazy w technologii mapping 3D i projekcje wielkoformatowe.

Organizatorzy zapewniają, że do pokazów używane są urządzenia i oświetlenie energooszczędne. Jak to obrazowo przedstawiają dzięki zastosowaniu energooszczędnych technologii do zaprezentowania iluminacji w ub. roku zużyto tyle prądu ile potrzeba do zagotowania wody w sześciu czajnikach elektrycznych.

Ubiegłoroczne wydarzenie znalazło się w gronie 10 największych festiwali świata w Europie. Zgromadziło - według organizatorów - niemal 100 tys. widzów i 1,5 mln internautów, którzy odwiedzili festiwalową stronę. Twórcy festiwalu szacują, że tegoroczną imprezę może odwiedzić nawet 150 tys. osób z Polski i z zagranicy. (PAP)

szu/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)