Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Limity na onkologii przekroczone, pacjenci przyjmowani

0
Podziel się:

Prawie 30 tys. osób rocznie leczonych jest w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym
w Łodzi. W tym roku niemal wszystkie oddziały ośrodka przekroczyły już limity przyznane na leczenie
przez NFZ, pacjenci są jednak przyjmowani.

Prawie 30 tys. osób rocznie leczonych jest w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym w Łodzi. W tym roku niemal wszystkie oddziały ośrodka przekroczyły już limity przyznane na leczenie przez NFZ, pacjenci są jednak przyjmowani.

Poinformowała o tym PAP rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi, w struktury którego włączony jest ośrodek.

Przypomniała, że limity określone w kontraktach są ustalane na podstawie danych z ubiegłych lat i przewidywań dotyczących kolejnych. "Jeśli zostały przekroczone z powodu większej liczby przyjęć niż przewidywana i dotyczą udzielonych świadczeń ratujących życie, powstałe kwoty tzw. nadwykonań muszą zostać zapłacone przez NFZ" - wyjaśniła.

Według Sikory pacjent zgłaszający się na leczenie szpitalne do ośrodka onkologicznego, bez względu na to, czy jest to pierwszy czy kolejny raz, "zasadniczo nie czeka na rozpoczęcie leczenia". Jak poinformowała przyjmowany jest nawet następnego dnia, jeżeli niezbędne badania zostały już wykonane lub niezwłocznie, jeśli jego stan wymaga pilnej hospitalizacji.

"Czynnikiem decydującym o momencie przyjęcia chorego na oddział onkologiczny jest jego stan zdrowia i wskazania medyczne" - powiedziała rzeczniczka. Zaznaczyła, że w ośrodku nie ma kolejek wynikających z przepełnienia oddziałów bądź z ograniczonego budżetu na leczenie.

"Przyjmujemy pacjentów onkologicznych bez względu na ograniczenia finansowe ustalone w kontraktach, ponieważ procedury onkologiczne są świadczeniami ratującymi życie. Za takie procedury NFZ jest obowiązany zapłacić, nawet jeśli łączna wartość udzielonych w tym zakresie świadczeń przekracza wartość kontraktu. Niestety nie płaci" - dodała.

Poinformowała również, że w ośrodku nie ma przypadków przerywania lub opóźnienia chemioterapii. Problemów nie ma też z dostępem do leków cytostatycznych.

Rzeczniczka zwróciła uwagę, że zachorowalność na nowotwory każdego roku wzrasta, a w Łodzi i woj. łódzkim z powodu szczególnej sytuacji demograficznej wzrost ten jest większy niż w innych regionach.

Regionalny Ośrodek Onkologiczny w Łodzi powstał w 1968 r. Początkowo funkcjonował samodzielnie, później został włączony do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika, wybudowanego obok w 1973 r. W jego oddziałach znajduje się ponad 350 łóżek. Rocznie leczonych jest w nim ok. 30 tys. osób. (PAP)

jaw/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)