Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: ŁSSE wręczyła nagrody im. Henryka Grohmana

0
Podziel się:

Dziennikarka "Gazety Wyborczej" Marzena Bomanowska, dyr. operacyjny Grupy Amcor
Ltd Jerzy Czubak oraz profesor łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych Witold Warzywoda - to laureaci
nagrody im. Henryka Grohmana przyznanej przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Dziennikarka "Gazety Wyborczej" Marzena Bomanowska, dyr. operacyjny Grupy Amcor Ltd Jerzy Czubak oraz profesor łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych Witold Warzywoda - to laureaci nagrody im. Henryka Grohmana przyznanej przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Nagrody - statuetki autorstwa uznanej rzeźbiarki Zofii Władyki wręczono w poniedziałek wieczorem podczas uroczystej gali z okazji jubileuszu 15-lecia istnienia łódzkiej strefy.

ŁSSE przyznała nagrody im. Henryka Grohmana po raz pierwszy. Prezes strefy Tomasz Sadzyński przypomniał w rozmowie z PAP, że ŁSSE powstała na terenie należącym dawniej do rodziny Grohmanów. "Henryk Grohman to nie tylko były łódzki fabrykant, to też mecenas sztuki" - dodał.

Wyróżnienia przyznano w dwóch kategoriach: ważne dla Łodzi oraz inwestor - mecenas.

W pierwszej z nich wyróżniono dziennikarkę "Gazety Wyborczej" z Łodzi Marzenę Bomanowską za książkę "7 rozmów o Katarzynie Kobro". Książkę "o wspaniałej artystce, rzeźbiarce, niezłomnej kobiecie, której prace stanowią rdzeń kolekcji sztuki nowoczesnej XX w. w zbiorach łódzkiego Muzeum Sztuki".

W kategorii inwestor-mecenas nagrody otrzymali: dyr. operacyjny Grupy Amcor Ltd. Jerzy Czubak, który w latach 90. ubiegłego wieku utworzył Galerię Rentsch (teraz Amcor), w której swoje prace wystawiają łódzcy artyści oraz prof. łódzkiej ASP Witold Warzywoda, który jest opiekunem i kuratorem wystaw w Galerii Amcor.

W rozmowie z dziennikarzami Sadzyński przypomniał, że w ciągu 15 lat istnienia strefy wydano 205 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, stworzono prawie 25 tys. miejsc pracy i zainwestowano ponad 9 mld zł. Obecnie prowadzone są negocjacje z 20 potencjalnymi inwestorami.

Sadzyński ma nadzieję, że strefy będą dalej się rozwijać. We wtorek i w środę na temat ich przyszłości będą rozmawiać w Łodzi szefowie stref ekonomicznych. Jak mówił, rozmowa toczyć się będzie na temat rozwijania szkolnictwa zawodowego, a także o uczestnictwie stref w klastrach.

ŁSSE powstała w 1997 r. Obejmuje ponad 1276 ha; składa się z 44 podstref w trzech województwach: łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim. Tereny strefy znajdują się np. na warszawskim Targówku. Aktywnie w ŁSSE funkcjonuje ponad 150 inwestorów.

Najsilniejsze branże obecne w strefie to: AGD, kosmetyczno-farmaceutyczna, BPO (nieprodukcyjne usługi dla biznesu), IT oraz branża motoryzacyjna. Wśród największych inwestorów są takie firmy, jak: Indesit, ABB, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego czy koncern Procter & Gamble.

ŁSSE uruchomiła na wiosnę portal obrotu nieruchomościami znajdującymi się poza terenami Strefy. Chce w ten sposób pośredniczyć w sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych, znajdujących się w dyspozycji samorządów, ale i osób prywatnych. Działa już także interaktywna mapa terenów inwestycyjnych Strefy.

Na początku przyszłego roku do użytku mają zostać oddane: zrewitalizowany zespół budynków XIX-wiecznej fabryki Grohmana, należących do strefy. W obiekcie znajdą się m.in. pomieszczenia biurowe na wynajem i siedziba spółki. Inwestycja ma kosztować 16 mln zł.

ŁSSE planuje w tym roku zwiększyć swoją promocję na terenie Niemiec w ramach projektu "Łódzkie - strefa biznesu szyta na miarę", na który otrzymała unijne dofinansowanie. Władze strefy liczą także na kolejnych inwestorów z Chin. Dotąd zezwolenie na działalność w ŁSSE otrzymał jeden chiński inwestor - Yuncheng Poland, który do końca 2013 roku ma wybudować w Konstantynowie Łódzkim nowoczesną fabrykę cylindrów do druku rotograwiurowego.

ŁSSE w ramach swojej działalności wspiera i promuje szkolnictwo zawodowe i wyższe, współpracując z łódzkimi uczelniami i samorządem województwa. Natomiast w ramach programu Art Strefa, wspierania inicjatyw związanych z szeroko pojętą kulturą i sztuką, w zrewitalizowanym budynku dawnej hydroforni organizowane są wernisaże, aukcje dzieł sztuki, koncerty.

Trzykrotnie - w raportach firmy doradczej KPMG - ŁSSE była najlepiej ocenianą przez inwestorów strefą ekonomiczną w Polsce. W 2010 roku w rankingu "Financial Times" zajęła pierwsze miejsce w regionie Europy Wschodniej i 11. miejsce wśród 700 stref na świecie.

Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych jubileuszu 15-lecia ŁSSE.(PAP)

jaw/ szu/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)