Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Mistrzostwa Polski Grup Ratownictwa Wysokościowego

0
Podziel się:

#
dochodzą wyniki mistrzostw
#
Strażacy z Komendy Miejskiej PSP z Gdyni zwyciężyli w 6.Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Grup
Ratownictwa Wysokościowego, które w sobotę odbyły się w Łodzi.

# dochodzą wyniki mistrzostw # Strażacy z Komendy Miejskiej PSP z Gdyni zwyciężyli w 6.Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Grup Ratownictwa Wysokościowego, które w sobotę odbyły się w Łodzi.

Gdyńscy strażacy, którzy triumfowali także w ub. roku, wyprzedzili swoich kolegów z Komend Miejskich PSP z Łodzi i Wrocławia - poinformował PAP rzecznik łódzkiej straży pożarnej Arkadiusz Makowski.

W zawodach wystartowało 15 ekip - niemal 60 zawodników - głównie z komend miejskich PSP z całej Polski oraz ratownicy ze Słowacji. Indywidualnie zwyciężył Krzysztof Utzig z KM PSP we Wrocławiu, który wyprzedził dwóch strażaków z Gdyni - Tomasza Rozgońskiego i Andrzeja Mazura.

Zwycięzca pokonał trasę zawodów w niewiele ponad 15 minut; niektórym zawodnikom pokonanie tej trasy zajmowało ponad pół godziny.

Podczas zawodów, które służą podnoszeniu kalifikacji ratowników, zawodnicy musieli m.in. wejść po drabinie na dach 15-metrowego budynku i wciągnąć "poszkodowanego" na noszach na balkon.

Najbardziej wyczerpujący był jednak bieg po schodach na 16. piętro wieżowca przy ul. Sienkiewicza - na którym rozgrywano zawody - z ważacym 16 kilogramów aparatem powietrznym. Następnie zawodników czekał m.in. 50 metrowy zjazd po linie z trzykrotnym przepięciem, kilkudziesięciometrowe podejście na linie, a po zjeździe na ziemię bieg wokół budynku.

"Są to skomplikowane, bardzo siłowe, techniczne i wyczerpujące konkurencje. Zawodnicy przygotowują się kilka miesięcy do tych mistrzostw i pokazują jak trzeba być mocno psycho-fizycznie przygotowanym strażakiem, żeby prowadzić działania ratownicze" - podkreślił Makowski.

Ratownictwo wysokościowe jest jedną z dziedzin ratownictwa specjalistycznego straży pożarnej. Większość prowadzonych akcji to działania ratownicze w czasie pożarów wysokich budynków, ale również współpraca z policją np. przy wejściu do mieszkań.

Strażacy uczestniczą także w akcjach ewakuacji ludzi z uskoków skalnych, głębokich wykopów czy jaskiń. Techniki ratownictwa wysokościowego wykorzystywane były również do ewakuacji ludzi podczas powodzi w 1997 roku. (PAP)

szu/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)