Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódź: Ok. 74 tys. zł zebrano pierwszego dnia kwesty na Starym Cmentarzu

0
Podziel się

Prawie 74 tys. zł zebrano pierwszego dnia kwesty na rzecz ratowania zabytków
Starego Cmentarza w Łodzi - poinformował w piątek PAP Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym
Cmentarzem.

bEpGoFmd

Prawie 74 tys. zł zebrano pierwszego dnia kwesty na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi - poinformował w piątek PAP Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

Dodał, że to o ok. 20 tys. zł więcej, niż udało się zebrać w tym samym czasie przed rokiem. Zaznaczył, że kwota będzie większa, bo kwesta odbywać się będzie jeszcze w sobotę i niedzielę. Przypomniał też, że do tej pory najwięcej pieniędzy - ponad 92 tys. zł - zebrano przed dwoma laty.

"Marzy nam się przekroczenie 100 tys. złotych, ale oczywiście nie chodzi tu o bicie rekordów. Najważniejsze jest to, że za zebrane pieniądze możemy odnawiać zabytki nekropolii, a także przeprowadzić ich inwentaryzację" - powiedział.

bEpGoFmf

W 19. kweście na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi, która potrwa do niedzieli 3 listopada, udział biorą samorządowcy, dziennikarze, politycy, ludzie nauki, kultury i sportu, młodzież i członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

Zebrane dotąd podczas kwest pieniądze, w połączeniu z funduszami samorządowymi, pozwoliły na odnowienie w sumie 120 zabytków tej najstarszej łódzkiej nekropolii, gdzie pochowani są katolicy, ewangelicy i wyznawcy prawosławia. Dzięki zebranym pieniądzom przeprowadzono także inwentaryzację jej zabytków.

Koszt renowacji jednego pomnika to ok. 15 tys. zł. Za ubiegłoroczne pieniądze odrestaurowano siedem zabytkowych obiektów sztuki nagrobnej, a dwa poddano pracom pielęgnacyjnym. Wśród odrestaurowanych zabytków jest m.in. pomnik Marii i Konstantego Piotrowiczów - powstańców styczniowych, którzy w lutym 1863 r. stracili życie w bitwie pod Dobrą.

Co roku 10 proc. środków ze zbiórki w dniu Wszystkich Świętych przekazywanych jest na ratowanie najcenniejszego zabytku nekropolii - unikalnego w skali światowej neogotyckiej kaplicy mauzoleum jednego z największych łódzkich fabrykantów Karola Scheiblera.

bEpGoFml

Stary Cmentarz w wielowyznaniowej Łodzi powstał w latach 1855-1858. W jego obrębie wyznaczono części dla katolików, protestantów i prawosławnych. Nekropolię wyróżnia bogactwo form i stylistyki pomników nagrobnych. Wśród jej zabytków jest ok. tysiąc kaplic grobowych, pomników nagrobnych, rzeźb i kutych ogrodzeń. Ich autorzy to często znakomici architekci i rzeźbiarze. Niemal 200 obiektów jest wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Kwesta na Starym Cmentarzu została zainicjowana przez nieżyjącego już nestora łódzkich przewodników Stanisława Łukawskiego oraz łódzki ośrodek TVP. Pierwsza zbiórka odbyła się w 1995 r.(PAP)

jaw/ ura/

bEpGoFmG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)