Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Otwarto wystawę dokumentującą zbrodnię katyńską

0
Podziel się:

Do końca czerwca mieszkańcy Łodzi będą mogli oglądać wystawę dokumentującą losy
polskich oficerów wziętych do niewoli w 1939 r. i zamordowanych później przez NKWD. Wystawa "Katyń.
Zbrodnia. Polityka. Moralność" została otwarta we wtorek w muzeum na Radogoszczu.

Do końca czerwca mieszkańcy Łodzi będą mogli oglądać wystawę dokumentującą losy polskich oficerów wziętych do niewoli w 1939 r. i zamordowanych później przez NKWD. Wystawa "Katyń. Zbrodnia. Polityka. Moralność" została otwarta we wtorek w muzeum na Radogoszczu.

"Słowo +Katyń+ to w świadomości Polaków symbol jednej z najbardziej wstrząsających w dziejach XX wieku zbrodni stalinowskiej. Ten mord, dokonany w sposób tak bezwzględny i okrutny na elicie narodu polskiego, wśród niezliczonych okrucieństw II wojny światowej pozostaje bezprecedensowy. Tym bardziej, że przez ponad pół wieku prawdę o zbrodni katyńskiej ukrywano i fałszowano, a do chwili obecnej zbrodnia ta nie została osądzona" - powiedział podczas otwarcia wystawy dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Henryk Siemiński.

Dodał, że wystawa jest wyrazem hołdu dla tysięcy bohaterów, którym nie dano umrzeć z bronią w ręku i których życie "brutalnie przerwano strzałem w Lesie Katyńskim, Twerze, Charkowie i innych, nieznanych nam miejscach kaźni na Wschodzie".

Siemiński podkreślił, że głównym celem wystawy jest pokazanie i przypomnienie najważniejszych - dotyczących zbrodni katyńskiej - dróg dojścia do prawdy.

Jeden ze współautorów scenariusza wystawy Jerzy Platajs powiedział PAP, że autorzy chcieli pokazać nie tylko samą zbrodnię katyńską jako mord na elicie narodu polskiego, ale też "50 lat cynicznej gry i kłamstwa, jakie wokół tej zbrodni panowało wśród mocarstw światowych", które wiedziały o zbrodni, a nie zrobiły nic, by ją ujawnić i potępić.

"Chcieliśmy też pokazać, jak ta prawda wreszcie, po latach się ujawniała i jak zostały potem wybudowane cmentarze katyńskie" - powiedział Platajs.

Ekspozycja złożona jest głównie z plansz ze zdjęciami i opisem losów późniejszych "ofiar katyńskich". Przedstawiają one m.in. fakty związane z paktem hitlerowskich Niemiec i Związku Sowieckiego zakończonym agresją na Polskę we wrześniu 1939 r. Pokazują także losy polskich jeńców bezpośrednio po wzięciu ich w niewolę przez Sowietów. Są też materiały dokumentujące późniejsze życie w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz ich likwidację i mordowanie jeńców w Katyniu, Charkowie i Kalininie (obecnie Twer).

Część "drogi do prawdy" o zbrodni katyńskiej otwierają zdjęcia dokumentujące pierwsze informacje o odkryciu grobów polskich oficerów oraz ekshumacje przeprowadzone w Lesie Katyńskim w 1943 roku i w latach 1991-1996.

Na wystawie wyodrębniono również część poświęconą kilkudziesięciu ofiarom mordu katyńskiego pochodzącym z Łodzi i regionu łódzkiego. Są to m.in. dokumenty osobiste, listy, dyplomy zawodowe i wojskowe.

Wystawa została zrealizowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jej koncepcję, wybór materiałów i scenariusz opracował zespół w składzie: Jolanta Adamska, Maciej Dancewicz, Jerzy Platajs i Andrzej Przewoźnik, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. (PAP)

duk/ nno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)