Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Otwarto wystawę poświęconą stanowi wojennemu

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt fotografii z okresu stanu wojennego w Polsce, pamiątki wykonane
przez internowanych osadzonych w więzieniach, m.in. linoryty, proporczyki, gazetki, chusty oraz
karty pocztowe podziemnej Solidarności i koperty ze stemplami pamiątkowymi można oglądać na
otwartej w poniedziałek w Łodzi wystawie "W rocznicę stanu wojennego 13 XII 1981 r. - 22 VII 1983
r.".

Kilkadziesiąt fotografii z okresu stanu wojennego w Polsce, pamiątki wykonane przez internowanych osadzonych w więzieniach, m.in. linoryty, proporczyki, gazetki, chusty oraz karty pocztowe podziemnej Solidarności i koperty ze stemplami pamiątkowymi można oglądać na otwartej w poniedziałek w Łodzi wystawie "W rocznicę stanu wojennego 13 XII 1981 r. - 22 VII 1983 r.".

Ekspozycję otwarto w jednym z pomieszczeń budynku Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym Instytutu Europejskiego przy ul. Piotrkowskiej, tym samym, w którym prawie 30 lat temu mieściła się łódzka "S".

"Wystawa ta jest pierwszą ekspozycją przyszłego Muzeum Solidarności, które ma powstać w tym właśnie budynku. Muzeum będzie pokazywać historię łódzkiej drogi do wolności" - powiedział w rozmowie z PAP lider łódzkiej "S" Waldemar Krenc.

Zwiedzający wystawę mogą obejrzeć m.in. obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego, zdjęcia przedstawiające oddziały milicji wkraczającej do budynku łódzkiej "S", fotografie osób internowanych czy zdjęcia z majowych manifestacji w 1982 i 1983 roku. Pokazana jest również podziemna prasa, a także kasety z "nagraniami drugiego obiegu".

Pacyfikacja dawnej siedziby "S" rozpoczęła się 13 grudnia 1981 roku ok. godz. 5 rano, kiedy to milicja włamała się do budynku; zabrała zawartość biurek, sprzęt elektrotechniczny i wyszła. Dwie godziny później do siedziby związku przyjechali ówcześni liderzy łódzkiej "S" Andrzej Słowik i Jerzy Kropiwnicki, którzy wracali z Gdańska. Wezwali do strajku powszechnego. Ok. godz. 13 rozpoczęła się interwencja milicji i ZOMO, która doprowadziła do aresztowania działaczy "S".

Wcześniej Słowik i Kropiwnicki skierowali odezwę do mieszkańców Ziemi Łódzkiej, której pierwsze zdanie brzmiało - "Dziś w nocy stała się rzecz w historii naszej ojczyzny bezprzykładna: Rząd wypowiedział wojnę Narodowi".

Organizatorami wystawy "W rocznicę stanu wojennego 13 XII 1981 r. - 22 VII 1983 r." są NSZZ "Solidarność" Region Ziemia Łódzka, Instytut Europejski oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Ekspozycję będzie oglądać do końca stycznia przyszłego roku.(PAP)

jaw/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)