Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
19.01.2013 13:06

Łódź: Premiera spektaklu "Karamazow" na scenie Teatru im. Jaracza

Premierę spektaklu "Karamazow" na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego w adaptacji i reżyserii Jacka Orłowskiego przygotował na sobotni wieczór na scenie kameralnej Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Premierę spektaklu "Karamazow" na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego w adaptacji i reżyserii Jacka Orłowskiego przygotował na sobotni wieczór na scenie kameralnej Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi. *

"Bracia Karamazow" to ostatnia powieść Fiodora Dostojewskiego, powszechnie uważana za jedno z najwybitniejszych dzieł światowej literatury.

Opisana w niej historia ojcobójstwa, w które zamieszani są w różny sposób wszyscy synowie zamordowanego, jest okazją do analizy zarówno psychologicznych motywacji bohaterów, jak i do rozważań na temat ludzkich dylematów dotyczących spraw zasadniczych jak np. istnienia Boga, dobra i zła, wolnej woli.

Tym razem autorskiej adaptacji dzieła podjął się Jacek Orłowski. Jak podkreśla Anna Królikowska z Teatru im. Jaracza, "Karamazow" Orłowskiego to opowieść o próbie ucieczki od własnych korzeni, poszukiwaniu sensu życia i walce z rodzinnym dziedzictwem.

"Każdy z braci próbuje pokonać mroczne dziedzictwo na swój sposób: poprzez wiarę, wiedzę, szczerość uczuć i emocji. Wszyscy podejmują walkę o bycie lepszym, poszukują porządku i mierzą się z własną kondycją, a ich wysiłek staje się świadectwem ludzkiej godności" - zaznaczyła.

W roli Fiodora w przedstawieniu występuje Bronisław Wrocławski, w synów Karamazowa wcielają się: Przemysław Kozłowski (Dymitr), Hubert Jarczak (Alosza), Marek Nędza (Iwan) oraz Radosław Osypiuk jako Smierdiakow.

Autorem scenografii jest Marek Braun, reżyserem światła Szymon Lenkowski a muzykę przygotował Tadeusz Kulas.

Reżyser spektaklu Jacek Orłowski od wielu lata współpracuje z Teatrem im. Jaracza w Łodzi. Na tej scenie zrealizował takie przedstawienia jak m.in. "Wujaszek Wania" Antoniego Czechowa, "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera, czy "Przypadek Iwana Iljicza" na podstawie opowiadania Lwa Tołstoja.

Wraz z Bronisławem Wrocławskim zrealizował także trzy monodramy Erica Bogosiana: "Seks, prochy i rock and roll", "Czołem wbijając gwoździe w podłogę" oraz "Obudź się i poczuj smak kawy". (PAP)

szu/ kot/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz