Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Trwa kwesta na Starym Cmentarzu

0
Podziel się:

Po raz 13. na Starym Cmentarzu w Łodzi odbywa
się kwesta na rzecz ratowania zabytków najstarszej w mieście
nekropolii, na której pochowani są obok siebie ewangelicy,
wyznawcy prawosławia i katolicy.

Po raz 13. na Starym Cmentarzu w Łodzi odbywa się kwesta na rzecz ratowania zabytków najstarszej w mieście nekropolii, na której pochowani są obok siebie ewangelicy, wyznawcy prawosławia i katolicy.

Pieniądze zbierają artyści, dziennikarze, politycy, samorządowcy oraz członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

Tegoroczna kwesta rozpoczęła się już w ub. sobotę. W weekend pieniądze do puszek zbierała młodzież. "Puszki wydaliśmy ponad stu osobom. Młodzież rzeczywiście dopisała. Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania" - powiedziała PAP Hanna Kucharska z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

Według niej zainteresowanie cmentarzem i pracami renowacyjnymi wśród łodzian jest duże. Słowa te potwierdził w rozmowie z PAP kwestujący dziennikarz "Gazety Wyborczej" Jerzy Walczyk. "Rzeczywiście, odwiedzający nekropolię pytają, co zostało zrobione, ile potrzeba pieniędzy na renowację zniszczonych zabytków".

Do tej pory na ratowanie zabytków Starego Cmentarza zebrano łącznie prawie 550 tys. zł. Z roku na rok do puszek kwestujących trafia coraz więcej pieniędzy. W ub. roku było to ponad 50 tys. zł.

Kwestę wymyślił przed laty nestor łódzkich przewodników Stanisław Łukawski. Akcję zainicjował łódzki ośrodek TVP, a współorganizatorem jest Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. O tym, który zabytek będzie odnawiany za zebrane z kwesty pieniądze decyduje specjalna rada. W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele kościoła prawosławnego, ewangelickiego i katolickiego. Co roku część pieniędzy jest przeznaczana na prace przy renowacji jednego z najciekawszych zabytków - neogotyckiej kaplicy grobowej łódzkiego fabrykanta Karola Scheiblera. Na jej remont potrzeba kilku milionów złotych.

Łódzki Stary Cmentarz powstał w latach 1855-1858. Znajduje się na nim niemal 600 zabytkowych i artystycznych obiektów sztuki nagrobnej, świadczących o wielokulturowej historii Łodzi; ponad 100 z nich wpisano do wojewódzkiego rejestru zabytków. Obok kaplicy Scheiblera znajdują się tam także grobowce innych łódzkich przemysłowców, m.in. Geyerów i Grohmanów; są też zabytkowe groby rosyjskich urzędników carskich, przedstawicieli inteligencji i artystów.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)