Notowania

wiadomości
21.10.2011 12:22

Łódź: Uniwersytet zbiera koszule do projektu "Stany Zjednoczone Europy"

Koszule z krótkim i długim rękawem, w kratkę, w grochy czy gładkie zbiera wśród swoich studentów i pracowników Uniwersytet Łódzki. Staną się one elementem instalacji fińskiej artystki w ramach międzynarodowego projektu "Stany Zjednoczone Europy".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Koszule z krótkim i długim rękawem, w kratkę, w grochy czy gładkie zbiera wśród swoich studentów i pracowników Uniwersytet Łódzki. Staną się one elementem instalacji fińskiej artystki w ramach międzynarodowego projektu "Stany Zjednoczone Europy". *

Projekt "Stany Zjednoczone Europy" (United States of Europe - U.S.E) to mobilna wystawa dotycząca tożsamości europejskiej i współczesnej Europy. W Polsce jego koordynatorem jest Uniwersytet Łódzki.

Wystawa po raz pierwszy prezentowana będzie od 14 listopada w Łodzi, pod patronatem polskiej prezydencji. Do wiosny 2013 roku odwiedzić ma w sumie 10 krajów: Polskę, Finlandię, Bułgarię, Litwę, Portugalię, Cypr, Niemcy, Belgię, Francję i Irlandię.

Jak powiedziała PAP lokalna koordynatorka projektu Karolina Tomczyk z Biura Międzynarodowych Projektów Edukacyjnych UŁ, na wystawie prezentowana będzie m.in. instalacja z koszul stworzona przez Kaarinę Kaikkonen z Finlandii.

Na jej wykonanie potrzebnych jest 350 koszul i podkoszulek, a uczelnia rozpoczęła ich zbiórkę wśród swoich pracowników i studentów. Formy i wzory koszul są dowolne, ważne tylko żeby miały rękawy. Koszule można zostawić w szatniach m.in. na wydziałach ekonomiczno-socjologicznym, prawa i administracji oraz w uczelnianej bibliotece. Zbiórka potrwa do 4 listopada.

Celem projektu U.S.E jest debata i zaangażowanie w sprawy Europy poprzez przedstawienie w różnych wymiarach problemu tożsamości europejskiej.

Projekt składa się m.in. z prezentacji wystawy prac - filmów, zdjęć i instalacji - europejskich artystów. Jak podkreślają organizatorzy najważniejszą cechę "Stanów Zjednoczonych Europy" jest różnorodność. Wyboru twórców dokonało trzech kuratorów: Ryszard W. Kluszczyński (Polska), Anna Bitkina (Rosja) i Sinziana Ravini (Szwecja/Francja).

W ramach U.S.E swoje prace pokażą artyści z Polski, Bułgarii, Austrii, Portugalii, Litwy, Francji, Finlandii, Niemiec, Estonii, Irlandii, Belgii i Cypru. Głównym elementem wystawy będzie interaktywne laboratorium multimedialne, które łączyć będzie wymiar dokumentalny z artystycznym. Jego twórcą jest estoński artysta Janis Garancs.

Wystawa konfrontowana będzie z wywiadami socjologicznymi, przeprowadzonymi w każdym z krajów uczestniczących w projekcie. Jej uzupełnieniem będzie też seria debat - łódzka debata będzie dotyczyła aspektu socjologicznego projektu.

Projekt U.S.E będzie prezentowany w przestrzeni publicznej, galeriach oraz muzeach - w Łodzi m.in. w siedzibie Stowarzyszenia Fabrykancka, Off Piotrkowska, Galerii Manhattan czy Zonie Sztuki Aktualnej. Wystawa, która powstała dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, prezentowana będzie do 4 grudnia.

Głównym koordynatorem projektu U.S.E jest Goethe-Institut w Paryżu. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.go-use.eu.

szu/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz