Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej

0
Podziel się:

Kilka tysięcy osób wzięło udział w uroczystościach upamiętniających 70.
rocznicę zbrodni katyńskiej w Łodzi. Uroczystości rozpoczęły się od otwarcia wystawy plenerowej
"Zbrodnia Katyńska", następnie odbył się Marsz Pamięci.

Kilka tysięcy osób wzięło udział w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę zbrodni katyńskiej w Łodzi. Uroczystości rozpoczęły się od otwarcia wystawy plenerowej "Zbrodnia Katyńska", następnie odbył się Marsz Pamięci.

Ekspozycja przygotowana została m.in. przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Składają się na nią wielkoformatowe fotografie. Podzielona została na cztery części: Kłamstwo katyńskie, Ofiary zbrodni katyńskiej, Pakt Hitler - Stalin oraz Miejsca zbrodni. Obok wystawy ustawiono zdjęcie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pod którym łodzianie składają kwiaty i zapalają znicze. Na stoliku wyłożono księgę kondolencyjną.

Mówiąc o zbrodni katyńskiej dyrektor łódzkiego IPN przypomniał, że była to jedna z największych zbrodni na polskim narodzie. Przypomniał również, że przez lata chciano "zamordować pamięć o niej".

Przedstawicielka rodzin katyńskich nawiązując do tragedii pod Smoleńskiem, gdzie w sobotę zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, powiedziała, że "ta zbrodnia zatoczyła koło".

Pasaż Schillera, w którym otwarto wystawę był też miejscem, z którego ruszył Marsz Pamięci. Uczestnicy nieśli kwiaty, znicze, flagi z żałobnym kirem, a także tablice z napisami, m.in.: Miednoje, Kozielsk, Charków, Katyń, Ostaszków. Wielu przyznawało, że bierze w nim udział, bo w ten sposób chce oddać hołd nie tylko pomordowanym przed 70 laty, ale również tym wszystkim, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

Uczestnicy marszu przeszli ulicami miasta do sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej, gdzie odbyła się msza święta. Modlono się w intencji ofiar tych sprzed lat i tych, którzy zginęli w sobotę lecąc na uroczystości. Podczas kazania arcybiskup Władysław Ziółek powiedział m.in., że doświadczenie ostatnich dni pokazało, iż Polacy potrafią tworzyć wspólnotę.

Arcybiskup uważa, że "ofiary Katynia nie powinny pójść na marne". "One wołają o to, żebyśmy uświadomili sobie, jak ważna jest prawda w każdym momencie naszego życia. I jak ważna jest służba ojczyźnie. O ofiarach Katynia powinniśmy pamiętać bardzo długo. Zawsze" - powiedział.

Pod kościołem rozdawano darmową gazetę "Zbrodnia Katyńska", w której znalazły się materiały poświęcone Katyniowi, zdjęcia z obozów, informacje historyczne.

Po mszy, przy znajdującym się nieopodal świątyni Pomniku Katyńskim, planowany jest Apel pamięci. (PAP)

jaw/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)