Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
22.10.2011 11:28

Łódź: Wkrótce wystawa poświęcona o. Miecznikowskiemu

Wystawę poświęconą o. Stefanowi Miecznikowskiemu - kapelanowi łódzkiej "Solidarności" będzie można od wtorku oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Przygotowano ją w ramach obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wystawę poświęconą o. Stefanowi Miecznikowskiemu - kapelanowi łódzkiej "Solidarności" będzie można od wtorku oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Przygotowano ją w ramach obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Ekspozycja "Ojciec Stefan Miecznikowski - kapłan i wychowawca" - to przede wszystkim zbiór fotografii przedstawiających legendarnego jezuitę.

Jak informują PAP organizatorzy wystawy, większość ekspozycji dotyczy okresu stanu wojennego, kiedy o. Stefan kierował w Łodzi Ośrodkiem Pomocy dla Internowanych i ich Rodzin. Instytucja ta, działająca przy kościele o.o. jezuitów, objęła opieką ok. 500 rodzin działaczy "Solidarności" i opozycji demokratycznej.

Część wystawy została poświęcona osobom, które miały wpływ na życie o. Stefana Miecznikowskiego, m.in. dh. Aleksandrowi Kamińskiemu.

Ekspozycję przygotował łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, a prezentowane fotografie pochodzą m.in. z archiwum prowincji wielkopolsko-mazowieckiej Jezuitów w Warszawie, IPN i Narodowego Archiwum Cyfrowego.

O. Stefan Miecznikowski urodził się w 1921 roku w Warszawie. W 1950 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. W Łodzi pojawił się po raz pierwszy w 1967 roku, gdzie objął funkcję duszpasterza akademickiego w kościele ojców jezuitów. Na jego msze święte i homilie ściągały tłumy.

Kilku wychowanków ojca zaangażowanych było w antykomunistycznej organizacji "Ruch". Po rozbiciu grupy w 1970 roku przez Służbę Bezpieczeństwa, procesach sądowych i osadzeniu w więzieniu członków organizacji, władze zakonne poważnie zaniepokoiły się losem o. Stefana. Duszpasterza przeniesiono do Kalisza.

Do Łodzi powrócił w 1978 roku. Powierzono mu wówczas duszpasterstwo akademickie i duszpasterstwo rodzin. Od pierwszych dni powstania towarzyszył "Solidarności" - został jej kapelanem. Po ogłoszeniu stanu wojennego rozpoczął sporządzanie pierwszych list uwięzionych i internowanych. Organizował pomoc dla zatrzymanych i ich rodzin. Opiekował się osobami pozbawionymi pracy i środków do życia.

Z jego inicjatywy powstał Ośrodek Pomocy Uwięzionym i Internowanym. Organizował tzw. środowe spotkania, na które przyjeżdżali prelegenci z Polski, podyskutować o sprawach, o których nie można było publicznie mówić. Organizował msze za Ojczyznę, inwigilowane przez służby bezpieczeństwa.

W 1989 roku opuścił Łódź, przeniósł się na Wybrzeże. Po relegalizacji NSZZ "Solidarność" łódzki Zarząd Regionu nadał ks. Miecznikowskiemu honorowe członkostwo, a Zarząd Miasta wydał jego "Kazania stanu wojennego". W 1998 roku ukazała się książka o. Miecznikowskiego "Rozważania o Ojczyźnie"; rok później wydał "Almanach Harcerski", skierowany do wszystkich, którym bliskie są idee harcerstwa.

W 1992 roku Rada Miejska w Łodzi przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Zmarł w grudniu 2004 roku w Gdyni. Pochowany został w kwaterze jezuickiej na cmentarzu na Dołach w Łodzi.

Wystawa "Ojciec Stefan Miecznikowski - kapłan i wychowawca" czynna będzie do 4 grudnia. (PAP)

jaw/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz