Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łódź: Wnioski o aresztowanie prezesa i b. dyrektora MPK

0
Podziel się:

Łódzka prokuratura skierowała w piątek do sądu wnioski o aresztowanie prezesa
MPK-Łódź Krzysztofa W. oraz b. dyrektora zarządzającego i prokurenta tej miejskiej spółki Jarosława
M. Obaj są podejrzani o żądanie prawie miliona złotych łapówek i przyjęcie części tej kwoty.

Łódzka prokuratura skierowała w piątek do sądu wnioski o aresztowanie prezesa MPK-Łódź Krzysztofa W. oraz b. dyrektora zarządzającego i prokurenta tej miejskiej spółki Jarosława M. Obaj są podejrzani o żądanie prawie miliona złotych łapówek i przyjęcie części tej kwoty.

Prokuratura Rejonowa Łódź-Śródmieście wystąpiła o aresztowanie podejrzanych z uwagi na obawę matactwa i zagrożenie surową kara, nawet do 12 lat więzienia - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej Krzysztof Kopania.

Obu mężczyzn zatrzymali w środę funkcjonariusze CBA. Krzysztof W. został zatrzymany w siedzibie MPK w Łodzi. Drugi z podejrzanych, który zasiada w Radzie Nadzorczej spółki jako przedstawiciel miasta, w tym samym czasie został zatrzymany w Krakowie. CBA przeszukało siedzibę MPK i mieszkania obu zatrzymanych.

Przedstawiono im zarzuty żądania w związku z pełnioną funkcją publiczną, korzyści majątkowych w łącznej kwocie blisko miliona złotych a następnie przyjęcia części tej sumy. Dotyczą one lat 2006-2007. Śledczy - zasłaniając się dobrem postępowania - nie chcą ujawniać szczegółów. Prokuratura nie informuje też czy podejrzani przyznali się do zarzucanych im czynów.

Zatrzymania mają związek ze śledztwem, które CBA prowadzi od blisko roku pod nadzorem śródmiejskiej prokuratury w sprawie tzw. karanej niegospodarności. Dotyczy ono przetargów na budowę Łódzkiego Tramwaju Regionalnego (ŁTR). Prokuratura nie chce ujawnić, czy sprawa korupcji dotyczy tej inwestycji. Informuje tylko, że ustaleń w sprawie korupcji dokonano w ostatnim okresie śledztw.

Pomimo zatrzymania prezesa MPK - jak zapewnił rzecznik spółki Bogumił Makowski - funkcjonuje ona normalnie, a wszystkie sprawy spółki prowadzi członek zarządu Radosław Podogrocki.

W kwietniu ub. roku CBA zabezpieczyło dokumentację przetargową ŁTR po zawiadomieniu złożonym przez łódzkich radnych Lewicy. Według lokalnych mediów z zawiadomienia wynikało, że dyrektor zarządzający był w czasie prowadzenia procedury przetargowej członkiem rad nadzorczych spółek będących udziałowcami firm, które wygrały przetargi na dwa etapy budowy ŁTR.

ŁTR to największy projekt komunikacyjny w regionie łódzkim, który sfinansowany został w dużej części ze środków unijnych. Wartość inwestycji wyniosła ponad 260 mln zł. Zakończona w czerwcu 2008 roku inwestycja polegała na zmodernizowaniu 16 km trasy tramwajowej w Łodzi. W ramach projektu wymieniono tory i sieć trakcyjną oraz zmodernizowano ponad 30 przystanków. (PAP)

szu/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)